Én ugyanannyit elszöszölök mindkét programban, egy trackkel, de közben a JOSM-ban egy csomó más dolgot is helyre teszek a műholdkép alapján - és nem csak a felmérés közvetlen közelében (felületeket, árkokat, stb).
Engem meglepett, hogy mennyire el tudnak csúszni a trackek, akkor is, ha 5-6 különböző nyomvonal látszólag szépen együtt fut. Főleg erdős bokros területeken, a fedett részekről való ki-be lépésekkor gyakran 10-20(-30) métert is elmászik a track köteg, egyszer erre, egyszer arra - miközben a terepről is tudom és a műholdképekről is látom, hogy az út nyíl egyenes.
Meglepő az is, hogy az erdős területeken is mennyire jól kivehetőek az utak egyes részletei . Nyilván csak ez alapján nem lehet rajzolni, de ezekre az eltérő tónusú részekre és a kivillanó kereszteződésekre szépen lehet illeszteni.
Először volt olyan érzésem is, hogy a műholdkép csúszott el, de aztán rájöttem, hogy a trackek elmászása kis területeken sem esik egy irányba. Inkább attól függ, hogy az útnak éppen melyik oldalán van erdősáv.
Itt nyugaton a Bing sokszor eléggé elnagyolt, a MapBox fekete-fehér képeit viszont nagyon jól lehet használni. Az utak talán még kontrasztosabbak is rajta.
Trackeléskor elég egy területet nagy vonalakban, mondjuk U alakban bejárni. Ilyenkor pl. az U két szárán külön jelölöm a széles, tehát vélhetően a légifotón is látható utakat. Ha itthon látom, hogy az egymással kb. szembe induló utak a műholdkép szerint összeérnek, akkor nyugodtan berajzolom, nem kell bejárni. (ha a terület tele van kerítésekkel és útzárakkal, az más helyzet, akkor nyilván mindent meg kell nézni)
A JOSM megszeretésére nekem nem volt elég tíz perc (lehet, hogy mindenhol a MapEdit funkcióit kerestem benne ?), de ahogy olvasgattam az útmutatókat, tippeket-trükköket (sok van a neten, magyarul is), sikerült testre szabnom így most már egész gyorsan mennek az alapvető rajzolási műveletek.
Nem mellékes, hogy a rajzolás eredménye sok kimeneten már percek múlva megjelenik, így minden rögtön ellenőrizhető. A JOSM-ot ilyenkor be se tárom, hanem rögtön igazítom ami nem tetszik (nem kell újra letölteni a területet). Megrajzolok pár utat, pár klikk, feltöltöm, másik ablakban megnézem az eredményt, újra rajzolok, megint feltöltök, ellenőrzök, tovább folytatom, stb. Nagyon gyorsan lehet haladni.
A helyismeret nélküliek által műholdképről hibása paraméterekkel megrajzolt dolgokat (főleg utak), nagyon gyorsan rendbe lehet tenni tömeges paraméterezéssel. Először azt gondoltam, hogy ez rengeteg munka, gyakorlatilag újra kell csinálni a területet, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a saját környezetemben az ilyen helyeket „menetből” rendezni tudom.
Ezek az első hét tapasztalatai, melyek megerősítettek abban, hogy az OSM jó irány lenne a TuHu számára.
[ előzmény: (68463) martin, 2014.06.07 08:33:06] |