turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

grinhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.14 16:07:27 (47163)
Szerintem amit mondasz nincs így, de bedobtam a CC HU levlistára, ellenőrző kérdésként; emlékeim szerint ezt egy 3 évvel ezelőtti Szjt változás tette lehetővé. Vagyoni jogokról le lehet mondani, az elég; amúgy a ti esetetekben is ez történt. A szerző vagy a jogtulajdonos adhat felhasználási engedélyt; a ti esetetetekben a szerzők ti vagytok, a vagyoni jogok tulajdonosa meg az MGKE.

A nem szabad térképeket valóban külön layerben érdemes tárolni, úgy, hogy a két adatbázisnak nincs egymásra hatása. Amúgy egyrészt az OSM tartalmaz ilyen szabad adatokat (vasút, vízrajz, elektromos hálózat; ezek egy része közhasznú adat) másrész nem vagyok benne biztos, hogy a TuHu minden tartalma jogszerű, de ez tényleg nem az én dolgom. Sem a trackek, sem a túratérképek "felszabadítása" nem kellene, hogy bármilyen vegyítési gondot okozzon. (Egyébként ezt több esetben is alklamazzák: van egy szabad, meg egy nem szabad layer. Amúgy gyakoribb a CC-NC-ND, ami a gyakorlatban a „nézni lehet, semmi mást nem” licenc.)

(Mellesleg az OSM "gyakran" megjelöli az esetleges kérdéses forrásokat, így azokat az adatokat lehet robotikusan kiciánozni, ha megfordul a szél.)
[előzmény: (47153) efemm, 2011.04.14 13:18:31]

efemmhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.14 13:18:31 (47153)
Ha jól tudom, a szabad licenc-szel van idehaza egy nagy probléma, méghozzá az, hogy a magyar jog nem ismeri, és ezáltal nem is védi. A TUHU anyagai .hu domain alatt, magyarországi szervereken vannak, így a hazai jogszabályok érvényesek. Bizonyos jogokról idehaza nem is mondhat le a tulajdonosa.
(Azt nem tudom, hogy a TUHU szerkesztéséhez használt eszközök (Mapedit) által előállított adatok (az MP fájl) milyen jogokkal rendelkeznek, lehet-e belőle még szabad licenc-ű adat, vagy egyáltalán a GPS-ből letöltött (mondjuk .gpx) fájl jogi helyzete milyen.)

A TUHU felhasználóinak nem biztos, hogy a legjobb a szabad licenc-ű TUHU, ugyanis egy ilyen térképi anyagban csak szabad licenc-ű forrásból lehetne anyagokat betenni. Ezzel kizár(hat)juk azt, hogy például a villamosenergia hálózat, gázvezetékek, magassági pontok, közigazgatási poligonok, stb. bekerüljenek. A jelen helyzetben nonprofit korlátozású célra ezeket az adatokat könnyebb (lehet) megkapni.

Szerintem megoldás lehet, hogy a TUHU - összhangban azzal, amire létrehozták - a Turistautakat tartalmazó adattartalmát (mint a most letölthető réteget) bocsájtja szabadon (szabad licenc alatt) bárki rendelkezésére. Az biztosan (vagy nagy valószínűséggel) saját track-eken alapul, más adatbázis használata nélkül. A teljes jelenlegi TUHU térkép pedig megmaradhat valamilyen CC-BY-NC jellegű, nonprofit anyagnak, az MGKE tulajdonában.
[előzmény: (47148) grin, 2011.04.13 22:26:20]

grinhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 22:26:20 (47148)
Sok kérdés volt, ráadásul több threadbe szabva, és nem biztos, hogy hatékony egyenként válaszolnom.

Egyrészt aki esetleg nem ismer: a Magyar Wikipédia alapítója volnék, és mint a legrégebbi szerkesztője is egyben volt „szerencsém” számtalan licencelési, jogi és egyéb problémával találkozni, és ha megengeditek, akkor szívesen felajánlom, hogy segítek. Részben azért, mert a TuHu egy nagyszerű kezdeményezés, és szeretném, ha megmaradna és fejlődne, részben azért, mert az OSM-ről is ezt gondolom, részben pedig az úttörő ahol tud, segít. ;-)

Ki keres pénzt. Ez egy nagyon hosszú téma, sok izgalmas vitát láttam már, de általában a lényeg az, hogy vannak emberek, akik azért dolgoznak, hogy nekik és másoknak jó legyen; vannak más emberek, akik emellett arra számítanak, hogy valamikor ebből pénzt fognak tudni csinálni. A második csapatnak nincs mit mondanom, nem lehet őket általában meggyőzni. Az elsőnek azt mondom, hogy a OSM (mint minden open source és open content projekt) nyílt tartalmat állít elő, vagyis abból senki nem keres direkt módon egy fillért sem, de a licenc nem zárja ki a kereskedelmi felhasználást - senkinek. Azaz ha attól tartasz, hogy valaki más pénzt keres a dolgon egy adott módon, akkor azt te is megteheted; ha nem tudod, talán más sem. De ha azt be tudod látni, hogy az a lehetséges eset, hogy valaki más pénzt keres rajta és te nem valójában nem okoz neked anyagi veszteséget, és ha azt be tudod látni, hogy ezzel a közösség általában még jobban gazdagodik, akkor megérted az egész működését. A Wikipédisták ingyen dolgoznak (és én, mint a magyar egyesület elnöke is, és gondolom a MKGE vezetői is), és nem rettegnek a kereskedelmi felhasználástól, hiszen az csak méginkább elterjeszti a tudást, amit készítettek. A szabad licenc garantálja hogy nem csak egy cég fog meggazdagodni a közösség munkáján, hanem akárki, aki érez erre indíttatást.

Az OSM amúgy teljesen nonprofit. Az alapítvány lapja.

Licenc. A nemkereskedelmi licencek (mint a CC-BY-NC) és a módosíthatatlan licencek (mint a CC-BY-ND) nem szabad licencek. Ez van. Korlátozzák a felhasználást. Ezeket a tartalmakat semmilyen valóban szabad projekt nem tudja később használni. Lehet ilyet használni, de látni kell, hogy ez a tartalom részleges vagy teljes zártságát jelenti. Ennek lehet előnye (a tulajdonosnak), és nem bűn... de nem is közösségbarát. Az általatok sorolt licencek (GPL, CC-BY-SA, GFDL, ...) mint szabad licencek, és megengedik a kereskedelmi felhasználást és a származtatott műveket („módosítás”), de egyébként javaslom az OSM által is használt ODbL-t, ha már szabadot akartok választani. Ehhez sokat kell gondolkodni, bár tudok segíteni infókkal.

Az OSM jelenleg CC-BY-SA, és most fog átváltani ODbL-re, mindkettő nagyrészt kompatibilis, és mindkettő lehetővé teszi más, kompatibilis licencekkel való együttműködést (ebben eltér pl. a GPL-től).

OSM és GPS trackek: mi is trackekből rajzolunk sok mindent, és nekünk is oda kell menni. :-) Sok szerkesztő biciklizik, és közben trackel és fényképez.

Zárt vagy nyílt közösség: igen, ez egy jelentős eltérés. Tapasztalat szerint (nézétek meg a Nupedia és Wikipédia történetét) a nyílt forma nagyságrendekkel dinamikusabb fejlődést biztosít, de szükséges külön ellenőrzés és minőségbiztosítás. Az sem halálos bűn, ha a két rendszer megvan párhuzamosan, de ugyanazon adatokból dolgozik: az OSM megkapja a TuHu térkép adatbázisát, és konvertálja ahogy akarja, a TuHu pedig megkapja a nem sétautakat, vízrajzot, közigazgatást, vagy ami épp szimpatikus, vagy épp a világszintű térképet. És ezeket lehet kézzel, kívánt szempontok alapján géppel vagy egyéb módon fésülgetni, így mindenki egyszer dolgozik, és a gépek elvégzik a többit. Ez is egy lehetséges megoldás.

Csak trackek átadása: igen, ez „majdnem semmi”, hiszen nincs tagglve, így az OSM nem tudja, hogy út, sétaút vagy vízmosás, hogy milyen jelölésű, stb. Át kell az egészet kézzel rajzolni, utána meg odamenni és ellenőrizni.... De a semminél több, és valahol el kell indulni, mert valóban az ember gyűlöl az informatika korában kétszer dolgozni. De ha a jog nem engedi, akkor megtesszük: az OSM újrarajzolja a kereskedelmi térképekben található adatokat, gyakran jobban. :-)

Amit Mr. Zerge mond (a kereskedelmi felhasználás mindenféle adóügyi meg egyéb dolgokat vonz) arról még sosem hallottam, pedig a Wikipédia jelentősen nagyobb mennyiségű kereskedelmileg is használható infót állított elő. Na persze nem pénzért árulja, az is igaz. ;-) A CC-BY-SA engedélyezése szerintem csak (nehéz!) döntés kérdése de nincs könyvelési vonzata.
[előzmény: (47134) alnibell, 2011.04.13 14:52:35]

alnibellhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 14:52:35 (47134)
Csatlakozva Old Eye-hez, egy jogi tudást nem igénylő megjegyzés:

Értelmetlen, de inkább pazarló ugyanazt kétszer/többször elvégezni, ráadásul úgy, hogy a két, azonos célú tevékenység eredménye itt-ott igen nagy valószínűséggel eltérő lesz az alapadatok (trackek, POI-k) újbóli - időben későbbi, kevesebb kiegészítő információ, emlék birtokában történő - feldolgozása eredményeként az esetlegesen eltérő értelmezés következtében. Ez a felesleges ráfordításon túl még azt is magában rejti, hogy az ez ügyben tájékozatlan felhasználó - jogosan - kérdezheti, hogy melyik fedi jobban a valóságot?
Azaz, szükséges-e egy más gondozásban készülő térképnek minden adatot tartalmaznia? Nem valószínű, sőt ...

Azt meg csak úgy kiegészítésként jelzem, hogy az utóbbi időszakban mindig előre eltervezett céllal mentem felmérni, s nem csak a szomszédba. Ugye érthető ...?
[előzmény: (47133) Old Eye, 2011.04.13 13:42:34]

Old Eyehozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 13:42:34 (47133)
+1 - Az nem fair, hogy a költségeket csak én, a bevételeket csak más realizálja.

Eddig meg voltam azzal elegedve, hogy ami idot, tudast, infot, utikoltseget a turistautak.hu-ba beadtam, cserebe remek terkepeket kaptam. Most masrol van szo, amihez nem ertek, ebbol a thread-bol kilepek.
[előzmény: (47130) Old Fairy, 2011.04.13 13:25:57]

Old Fairyhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 13:25:57 (47130)
Szerintem az OSM-nél bárminek örülnek, mert jelenleg esélyük sincs sem ennyi track-et összegyűjteni, sem azokat ilyen jó minőségben feldolgozni.
Személy szerint az olyan track-jeimet, amelyek úgy keletkeztek, hogy valamilyen más okból mentem egy adott úton és "bekapcsolva maradt" a GPS, én is különösebb szívfájdalom nélkül ajánlanám fel valamilyen teljesen nyitott licensz szerint. Viszont a kifejezetten felmérési céllal bejárt utakról készült nyomvonalaknál jó lenne elérni, hogy az esetleges bevételből a nálam felmerült költségekre is jusson. Az nem fair, hogy a költségeket csak én, a bevételeket csak más realizálja.
Ugyanakkor az sem kelt bennem jó érzést, hogy mi az egyik közösségi térinformatikai rendszerben feldolgozzuk a track-eket - majd valaki más egy másik közösségi térinformatikai rendszerben elvégzi ugyanazt a munkát. Ez erőforrás pazarlás.
Tehát legjobb lenne valamilyen együttműködést kialakítani - ám ennek elengedhetetlen előfeltétele a kompatibilis licenszek használata. Szóval szedjük össze magunkat és találjuk ki, hogy milyen járatos licensz feltételeivel tudunk azonosulni. Néhány kézenfekvő lehetőség: különböző CC-k, GNU GPL, Apache-típusú, ODL, BSD-típusú - bár ezek egy része inkább szoftverekre készült. A saját felhasználási szabályzat farigcsálását leges-legvégső esetben tudom csak elképzelni - nem tudok szerzői és szomszédos jogok területén gyakorló jogászról az egylet holdudvarában.
[előzmény: (47128) olahtamas, 2011.04.13 12:22:13]

olahtamashozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 12:22:13 (47128)
A trackjeimet én felajánlottam az OSM-nek is hasznosításra, de szerintem csak track átadással nem megoldható, hogy olyan naprakészek legyenek az OSM-nél, mint nálunk.
Mint az OMP-nél is amikor felmerült az átfedések kérdése, sokan tiltakoztak ellene, hogy minek ugyan azon területet kétszer megrajzolni, pedig ott aztán valóban alig lett volna duplázás, csak kis területet érintett volna.
Mondjuk ha nem megy az OMP-hez hasonlóan az adatok átadása, akkor a track adatlapon egy olyan checkboxot tudnék elképzelni, ami a track licenszet egyértelműsíti.
pl. track felhasználható OSM részére, vagy egy legördülőből lehetne választani a licenszek közül (CC,ODB, stb...)
[előzmény: (47126) pgyp, 2011.04.13 09:45:05]

pgyphozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 09:45:05 (47126)
Szia!

Tök jól összefoglaltad az osm előnyeit, még egy hátrányát ha nem gond említenék:
nehéz a minőségellenőrzés, így több helyen is engedély nélkül felhasznált (tuhus) adatok szerepelnek a térképen, amik valószínűleg nem is track alapján, hanem .mp vagy .img-ből konvertálással kerültek át.

Ennek ellenére én magánrajzolóként érdeklődnék a lehetőségekről, különösen a kimenetgyártás lehet számomra érdekes.
[előzmény: (47123) grin, 2011.04.13 09:21:07]

grinhozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 09:21:07 (47123)
Sziasztok! Vagyok én (Gervai Péter) is itt, csak nem tudtam, hova érdemes írni (meg sajnos már közepes mennyiségű hozzászólás után is áttekinthetetlenné válik). Csak röviden reagálnék.

Az OSM legfőképp egy adatbázis, és ehhez léteznek mindenféle illesztések:

* van kb 3 fő rendering engine, meg ezek mintegy 30 változata: ezekkel lehet webes megjelenítést, raszterizálást készíteni, a felhasználási igényektől függően, pl. autóstérkép, turistatérkép, biciklitérkép, lovastérkép, hogy csak pár létezőt említsek. a renderelők nagyon részletesen paraméterezhetőek, és újat írni sem nehéz.

* a rendereléshez kapcsolódóan számos weboldal van, ami "slippy map" módszerrel (amit a google maps "talált ki") mindeféle szempontból megjeleníti a kapott adatokat, POI-kat (pontosabban általánosabb értelemben vett multipoligon, poligon, szakasz vagy pont objektumokat, illetve a logikailag összekötött "relációkat", mint pl. a "kéktúra" vagy a "piros hetes busz vonala").

* van 5-6 eltérő szerkesztőprogram, amivel térképet rajzolni, trackeket bevinni lehet. ezek is nagyon változatosak: van, ami kezeli a közvetlen GPS bemenetet, mindegyik kezeli a felvett trackeket és azok jellemzőit, legtöbbjük a geotaggelt képeket, képes összevetni a (jogszerűen használható) műholdképekkel, stb. (A leggyakrabban használt a JOSM nevű, javaban írt progi, ez talán a legnagyobb tudású is.)

* van számtalan konverter, ami vagy az OSM saját adatbázisából (Postgres+PostGIS) vagy az XML formátumból készít trackek esetén pl. GPX-et, és ezt aztán bármire lehet konvertálni, a tértkép esetén pedig szintén XML-ből ami épp kell: tudtommal minden jelentősebb GPS-hez van konverter (Garmin biztos).

* van több API, ahol programok segítségével lehet elérni az adatbázist majdnem közvetlenül, valamint egyes adatbázis logikai struktúrákat, mint amilyen a tag-ek alapján keresés, befoglaló téglalapra keresés vagy lista, stb. Így pl. folyamatosan "robotok" dolgoznak az adatbázison, és javítgatják az elírásokat, logikai hibákat, vagy épp egységesítik a tageket.

* a Wikipédiához hasonlóan az adatbázisnak teljes történelme (full history) van: minden változtatás vagy törlés örökre megmarad, nyomon követhető, visszaállítható.

* van számos "bugreport" és "validity check" szolgáltatás is, ahol szintén robotokkal lehet ellenőriztetni a konzisztenciát.

* A Wikipédiához hasonlóan az adatbázis "szabad": a szerző és forrás pontos megjelölése (és pár CreativeCommons illetve Open Database Lic. feltétel betartása) mellett bárkinek bármire használható, legyen az nonprofit vagy kereskedelmi tevékenység, teljes átvétel, bedolgozás vagy módosítás. A Wikipédiához hasonlóan az OSM is küzd azon, hogy az adatbázisa jogilag valóban szabad legyen, így explicite tilos abba bármilyen nem szabad forrás alapján rajzolni, legyen az nem szabad track, papírtérkép vagy műholdas kép (kivéve azok, akik specifikusan engedélyezték a képek alapján trackelést, ez a Yahoo! és a Bing), vagy mondjuk a turistautak.hu.

Ilyesmik. Az OSM hátránya (hogy próbáljak negatívumot is mondani, és ne hangozzak úgy, mint egy lelkes porszívóügynök :)) talán az, hogy nem minden szerkesztő fanatikus, nem mindenki profi, és a minőségellenőrzés a teljes közösségre hárul, nem egy jól definiált, ismert csoportra. (Én ezt ugyan nem tartom akkora hátránynak, de emlékeim szerint a TuHu büszke arra, hogy milyen alaposan ellenőrzöttek az adatai.) Töröltem már én is autópályát egy városban egy adott apartman bejárata és a városi fürdő bejárata között. :-) Előfordul, kiderül, javítjuk.
[előzmény: (47121) olahtamas, 2011.04.13 08:17:06]

olahtamashozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 08:17:06 (47121)
Turistautak.hu - Magyarország, sok féle kimenettel, GPS-re tölthető térképpel, itinerrel, POI-k webes kezelésével
OMP - középeurópai lefedettség, sok köztök a turistautak.hu rajzoló, és a térképeik feltölthetőek GPS-re
OSM - Világtérkép, pár turistautak.hu szerkesztő is csinálja, térképeik permalink-es megjelenítővel, exportálhatóak JPG-be, GPS-t nem kezelnek tudtommal.
[előzmény: (47120) Old Eye, 2011.04.13 07:56:29]

Old Eyehozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 07:56:29 (47120)
OSM != OMP - számomra nyilvánvaló volt. Gervai levelébôl is egyértelmûen kiderült.
Tudtam, hogy nagy a személyi átfedés a turistautak.hu és az OMP között, de csak sejtettem, hogy az OMP kialakulásának is ez az alapja. Azért kérdeztem, mert az OSM kérésében párhuzamot, analógiát keresek.
[előzmény: (47119) pgyp, 2011.04.13 07:48:53]

pgyphozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 07:48:53 (47119)
Vigyázz, ez most az OSM, és nem az OMP!
Az OMP-vel a kapcsolat azon alapul, hogy az omp-t alapító tagok rajzolóként a tuhu kezdeteinél is itt voltak, sokan magától Andrástól tanulták a rajzolást, a kezdeti időkben együtt alakították a tuhut, tehát régóta tartó ismeretségről van szó. Aztán amikor megkeresték Andrást a kéréssel, hogy a tuhu adatait is felhasználják a kimeneteken, akkor sikerült közös nevezőre jutni.
[előzmény: (47118) Old Eye, 2011.04.13 07:34:17]

Old Eyehozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 07:34:17 (47118)
Érdekes levél.
Egy mellékszál: Kaphatnék összefoglalót, hogy alakult ki a turistautak.hu és OMP közti jelenlegi együttmûködés?
[előzmény: (47116) olahtamas, 2011.04.13 06:47:17]

olahtamashozzászólásai | válasz erre | 2011.04.13 06:47:17 (47116)
Megkerestek az OSM/Wiki projekttől, vitaindítónak beteszem ide a levelet:

Előre is elnézést a hosszú levélért. Azért is hosszú, hogy mindenféle
részlet egyben meglegyen, hogy ha szerinted valakit érinthet, mondjuk
más, érdeklődő trackelőket, vagy akár TuHu vezetést, akkor oda tudd
adni. Azért is írok emailt, mert nem ismerem a TuHu struktúrát, nem
tudom, hogy lehet a tagokat elérni, vagy hogyan beszélgettek
egymással. Ha lenne olyan levelezőlista, ahol sok embert el tudok
érni, oda írtam volna, de ilyet nem találtam. Ha te tudsz ebben
segíteni (több tagot elérni), azt is megköszönöm, vagy amint mondtam,
ezen levelet is továbbíthatod.


Van ugye egy régi, kiváló magyar weblap, a turistautak.hu, ahova a
magyar túrázók krémje küldözgeti a GPS trackjeit, majd a krém másik
fele térképeket rajzol belőle, mindezt igen alaposan és pontosan.

Van egy másik, nemzetközi projekt, az OpenStreetMap (OSM) ami egy
világméretű, szabad elérésű térkép, nevével ellentétben nem csak
utcákat, hanem utakat illetve egyéb fizikai objektumokat is
tartalmazva. A térképeinek a forrása egyrészt a tagok által felküldött
GPS trackek, másrészt pedig számtalan (valóban nagy számú) szabadon
elérhető térképészeti adatforrás, valamint felhasználható műholdképek
(mint amilyen a Yahoo! és a Bing rendelkezésre bocsájtott képei).

Nem tudom, mennyire ismered az OSM-et, így röviden a lényeget
elmondanám: az OSM adatai *szabadok*. Ez nem csak ingyenességet
jelent, hanem azt, hogy a forrás megnevezése mellett azt bármire lehet
használni, nem korlátozza ezt egy adott körre. Lehet az adatok alapján
navigálni, lehet mobilos alkalmazásokban használni, 3D renderelni
belőle; de lehet például mobilos turistatérképet csinálni, vagy akár
papírra nyomtatni. Az OSM jelenleg is tartalmaz nagy mennyiségű
gyalogútvonalat (meg biciklis, lovas és egyéb, nem gépjárműre szabott
információt), de ezek pontossága jelentősen kisebb, mint az a TuHu-ban
megszokott, főképp a kis számú szerkesztő miatt. Ennek ellenére a
kéktúra jelentős részei emlékeim szerint készen vannak, és a piros
útvonalakból is elég sok megtalálható, valamint a népszerűbb helyek
akár jelöletlen útjai is részletesek. Más részek meg teljes fehér
foltok, főként azok, ahova inkább a "profi" (gyakorlott) túrázók
járnak.

Azt talán tudod, hogy a TuHu mögötti adatbázis, annak minden adatával,
legyen az feltöltött track, a belőle készült térképadatok, vagy ezen
adatok grafikus megjelenítése mind az MGKE (Magyar Geocaching
Közhasznú Egyesület) tulajdona, és azok felhasználása gyakorlatilag
semmiféle formában nem engedélyezett azon túl, hogy az ember a TuHu
weblapján megnézi, vagy annak részeit esetleg kinyomtatja. Ez a
gyakorlatban azt jelenti, hogy bár a közösség felépített egy nagyszerű
térképet, annak semmilyen része nem használható fel a TuHu nézegetésén
kívül; nem lehet belőle más szempontok alapján renderelni, nem lehet
mobilos alkalmazásokat írni hozzá, vagy akár egy a jelenleginél
használhatóbb formába önteni. Még a felküldött trackeket sem lehet
jogszerűen letölteni. A tartalom gyakorlatilag zárt.

Bár én nem vettem részt benne, de a magyar OSM szerkesztői állítólag
többször próbáltak beszélni a TuHu "vezetésével" (gondolom ez az MGKE
lehetett), és állítólag ők (bár nem barátságtalanul, de) elzárkóztak
a közreműködéstől. Gondolom ennek oka anyagi lehet, de nem szeretnék
ezzel foglalkozni; én szabad projektekben veszek részt és preferálom,
hogy a közösségi tartalmak szabadon felhasználhatóak maradjanak. Ilyen
a Wikipédia, és ilyen az OSM is.

Nyilván az lenne a szerencsés, ha az OSM átvehetné a TuHu
térképadatait, mivel ezek normálisan jelölve tartalmaznák a
turistautakat; az OSM úthálózati, közigazgatási térképei jelentősen
fejlettebbek, míg a túraútvonalai borzalmasan kezdetlegesek. (Múltkor
rajzoltam fel a gyadai tanösvényt http://osm.org/go/0LKC0287-- , vagy
javítgattam a szépjuhászné környékét http://osm.org/go/0KdrzqGb-- de
ha ezeket összehasonlítod a TuHu részletességével látszik, hogy nagyon
is van mit fejlődni. Vagy egy másik példa:
http://osm.lonvia.de/world_hiking.html?zoom=11&lat=47.58975&lon=18.87133&layers=FTBT0
) Erre azonban látszólag jelenleg nincs nyitottság az MGKE részéről.

Részben azért is írtam ennyit, mert talán ezen is lehet változtatni;
én nem ismerem az MGKE döntési mechanizmusait, sem a költségvetését,
sem pedig a céljait. Talán van, aki nyitott az ilyen irányú
tárgyalásokra. (Ezen témához tartozó érdekesség, hogy például a román
Norc, aki a streetview-hez hasonló szolgáltatást csinált (
http://norc.hu/ ) az összes GPS trackjét felküldte, így néhány
településnek [pl. Hajdúszoboszló] ez alapján született meg az
utcaszintű térképe.)

De tegyük fel, hogy valóban nem hajlandóak. Ekkor a (B) verzióra
térnék: térképet rajzolni igazából GPS trackek alapján lehetne. Az OSM
lehetővé teszi azt, hogy nagy mennyiségű tracket akár anonimizálva,
akár pontos azonosítással és időbélyegzéssel felküldjünk, ami alapján
legalábbis lehetőség van az utak megrajzolására, amiket aztán később
lehetséges megjelölni. (Még jelenleg is vitázunk a "tökéletes
jelölésen", de mivel az OSM felülete számítógépes formában is elérhető
(API) ezért lehetséges nagy méretű váltásokat is csinálni, ha
szükséges, például egy új jelölésrendszer bevezetéséhez.)

Erre nagyszerű megoldás lenne az, ha a túrázók, akik amúgy rögzítik a
trackeket azokat *szabad*licenc* alatt (ez lehet egy Creative Commons
licenc is , habár az OSM most áll át az Open Database Licence-re, ami
a CC-hez nagyon hasonló jellegű) felhasználhatóvá tenné, és így azokat
fel lehetne tölteni az OSM adatbázisába, hogy ezek alapján meg
lehessen a hiányzó túratérképeket rajzolni. Nyilván mi, OSM
szerkesztők ezt tesszük, de kevesen is vagyunk, és nincs is köztünk
túl sok rutinos túrázó (legalábbis a végeredményt tekintve), bár
tagadhatatlanul előny, hogy rengeteg külföldi is küld fel magyar
trackeket, a kirándulásairól.

Ez nem lehetséges a TuHu-ról, hiszen az oda küldött anyagok [így a
trackek is] az MGKE tulajdonává válnak; csak az a megoldás, ha az
egyes tracktulajdonosok vagy ideadják a trackeket (akár nekem, akár
felküldik az OSM-be) a szabad licences nyilatkozatukkal. (Egy fokkal
kellemetlenebb megoldás, ha az engedélyt megadják, de azt mondják,
hogy a trackjeiket töltsük le a TuHu-ról; ezt megtehetik, mivel az
eredeti track jogairól nem mondathatja le őket senki, de a TuHu
műszaki megoldásokkal megakadályozhatja ezek nagy mennyiségű
letöltését, és nem is udvarias dolog nagy tömegben leszedni őket vki
más serveréről.)

Érdekességként itt van a főbb, már felrajzolt túrák képe:
http://osm.lonvia.de/world_hiking.html?zoom=8&lat=47.1545&lon=19.3767&layers=FTBT0


A kérés tehát az lenne, hogy tudsz-e segíteni olyan embereket találni,
akik Creative Commons Attribution - ShareAlike vagy Open Database
License alatt (vagy legegyszerűbben "közkincs" felkiáltással,
mindenféle megkötés nélkül) hajlandóak a GPS trackjeiket az
OpenStreetMap rendelkezésére bocsájtani? Esetleg olyan embereket
elérni, akiket érdekelhet az OSM bővítése, és ennek túraoldalában
tudnak és akarnak segíteni?

Minden segítséget vagy tanácsot megköszönök.

Üdvözletter,
Gervai Péter
Most mint OSM szerkesztő
[előzmény: (45677) herrbert74, 2011.02.09 23:08:05]

herrbert74hozzászólásai | válasz erre | 2011.02.09 23:08:05 (45677)
Engedjétek meg, hogy bemutassam nektek a rohamosan fejlődő openstreetmap.org-ot és meghívjalak bennetek (oda is) szerkeszteni, fejleszteni! Néhány információ az itteni wiki bejegyzést kiegészítendő:

OSM hátrányok:
- Jelenleg (!) nincs megfelelő túratérképes és Garmin kimenet. A lehetőség nyitott, lásd például http://osm.lonvia.de/world_hiking.html?zoom=10&lat=47.16625&lon=17.88522&layers=FFBT vagy http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_Map_On_Garmin.
- Jelenleg (!) Magyarországon a lefedettség alacsony. Ez előny is lehet, ha szeretsz térképet rajzolni. :)
- A globalitás miatt nemzetközi szabályokhoz kell alkalmazkodni, ez néha kényelmetlen, de érthető és áthidalható.

OSM előnyök:
- Tíz perc alatt rajzoló lehetsz, megbíznak benned.
- Nem kell zárolni területeket, az esetleges ütközések javításához a rendszer felajánlja a lehetséges javításokat.
- Rendkívül részletes az API. Bármit fel lehet rajzolni, pl. épületeket is. Lásd például http://www.openstreetmap.org/?lat=47.26111&lon=11.3934&zoom=16&layers=M.
- Nagyon jó szerkesztők állnak rendelkezésre. Akár online, sőt, in situ mobiltelefonról is lehet szerkeszteni.
- Mindenki elkészítheti a saját kimenetét (online térkép, Garmin, stb.), ami rendkívül rugalmas. Teljesen te döntheted el, mit akarsz látni.
- Online térkép beilleszthető bárhová, akár Google API-val is. Hamarosan fel fogja váltani a beágyazott Google térképeket, mert sokkal részletesebb, ahol van lefedettség.
- Nagyon jó importálásra váró adatbázisok érhetők el, pl. CLC felület adatok és Bing légi felvételek.
- Rengeteg hasznos alkalmazás, pl. online hibatérkép, valós idejű térkép a szerkesztésekről, és amit még el tudsz képzelni.
- szabad és ingyenes térkép, jogszerűen fel lehet használni bármilyen, akár kereskedelmi projektben.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók