Érdekes állatorvosi ló ez a bakonyi kerékpárút hálózat. :)
Ahogyan be is másoltad, ami az ide betett track megjegyzésében szerepelt, az szó szerint megfelelt a valóságnak, vagyis a Bakonyerdő engedélyével rendelkezett az, aki a kerékpáros jelzéseket felfestette. (A szóbeli engedély is engedély.) A többi erdészet engedélyével viszont nem.
Kétlem, hogy van-e ma Magyarországon olyan (erdei) kerékpárút, amely jogi státusza rendezett, vagyis valamilyen közhiteles állami (erdészeti vagy természetvédelmi vagy ingatlan-) nyilvántartásban szerepel.
Az MTSZ-nél azon vagyunk, hogy ilyen közhiteles nyilvántartás (valamikor) legyen. Ennek a folyamatnak az első lépcsője az MTSZ saját turistaút nyilvántartása, ami egyrészt a megyei természetbarát szövetségek saját nyilvántartásán, másrészt a Cartographia térképeken jelölt turistaút állományon, harmadrészt a Turistautak.hu turistaút állományán alapul.
Jelenleg az MTSZ Útjelző (=Turistaút) bizottságának a vezetője Modras, aki pár éve szintén ennek a hiteles turistaút nyilvántartásnak a létrehozásán ügyködik (sok már egyéb projektje, mint például a Mária Út) mellett.
Főleg Old Eye-nak írom azt, hogy ennek a honlapnak a neve "Turistautak".hu és nem "Turistajelzések".hu! A Turistaút egy elméleti fogalom. Hev leírta a definícióját. Lehet jelzett, tervezett, megszűnt, létező, ritkásan vagy megfelelő sűrűséggel jelzett, de semmiképpen sem a terepen talált jelzésekből kellene megpróbálni összeállítani.
A bakonyi kerékpárutak esete nagyon jól mutatja, hogy hiába voltak fenn a jelzések a track felvétele időpontjában, ez attól még nem lett (jogilag) kerékpáros turistaút, hogy jelezve van, és felkerült a TUHU-ra.
A kerékpáros turistaút azért kiemelt fontosságú, mivel "jogokat keletkeztet" (a normál turistaút is, csak másféléket). Erdőterületen ugyanis kizárólag ott lehet kerékpárral közlekedni, ahol ez engedélyezett. Sehol máshol, tehát simán turistautakon sem.
A turistaút fogalmát és létesítését egyébként szabályozza az Erdőtörvény. Az a baj, hogy nem kellő részletességgel, illetve a kapcsolódó alacsonyabb rendű jogszabályok csak nem akarnak elkészülni.
A jog és a hivatalok (például a természetvédelem) használják a meglévő turistautak fogalmát, pontos jogszabályi helyeken alapuló engedélyek megadásánál (például teljesítménytúra) rendezvényekhez. Azt is figyelembe veszik, ha egy rendezvény engedélye nem (meglévő) jelzett turistautakra szól. (A rendezvény engedélyeztetésénél a különbség például 500 főnél nagyobb, védett területen rendezett eseménynél 80eFt a szolgáltatási díjban.) A természetvédelmi hatóságok (és a Nemzeti Parkok, mint szakértők), a közforgalomban elérhető, aktuális turistatérképeket használják, illetve ezeket fogadják el a jelzett turistautak nyilvántartásának.
Egyébként az aktuális Bakony (Észak) papírtérképen ugyanúgy szerepelnek ezek a kerékpárutak, mivel egy új útvonal bekerülési folyamata ott is az ittenihez hasonló, és volt már arra is példa, hogy egy nem megfelelő engedélyekkel rendelkező útvonal oda felkerült, majd lekerült...
Láttam már egyébként erdészet által használt térképen is turistautat jelölve, de nem tudom, hogy az mennyire volt közhiteles és milyen gyakran frissül.
Egyetértek azzal, hogy most kerüljenek le a bakonyi kerékpárutak, mivel szerepeltetésük sértené a (HM?) Veszprémi Erdészet érdekeit, amíg a létrehozója (vagy valaki más) nem teszi rendben az útvonalak (fél)hivatalos státuszát, az erdőgazdasági engedélyeiket. Meg fogom keresni az útvonalak létrehozóját ismét.[ előzmény: (57511) Bryan, 2012.10.10 20:25:44] |