A GPS magassági hibája úgy tudom hogy a geometriára vezethető vissza. A pozíciónk meghatározásához ugye 3 műhold kell:
1 műholdtól való távolság ismeretében egy gömbhéjon lehet a pozíciónk, 2 ismert műholdtávolság esetén a két gömb metszésvonalán ami egy kör, és 3 ismert műholdtávolság esetén pedig 2 pontban lehetünk. Mivel ebből egy magasan a föld felett van, az kiesik. (egyébként kell +1 műhold a GPS pontatlan órája miatt, de ez most nem lényeges)
Mivel a távolságmérésnek mindig van hibája, a gömbök valójában labdákként képzelendők el, ahol a sugár 20000 km fölött van. Ha egy távolságmérés hibáját 5 méternek vesszük akkor héjuk pedig 5 méter vastag. Ekkor már nem beszélhetünk metszéspontról. Ha a 3+1 műhold - ideális pozícióban - egy fejre állított 90 fokos csúcsszögű piramis sarkain helyezkedik el, aminek mi állunk a csúcspontjában, akkor könnyen belátható hogy egy csúcsára állított kocka alakzatot metszenek ki egymásból a héjak.
Ezen a kockán belül lehet a pozíciónk. Ha a műholdak alacsonyabban vannak, akkor a csúcsára állított kocka függőlegesen nyúlik, a vízszintes kiterjedése és ezzel együtt a vízszintes pozícióhiba csökken, a függőleges hiba viszont nő. Ha a műholdak magasabban vannak (egymáshoz közel) akkor pedig a vízszintes hiba nő és a függőleges csökken.
Sajnos a valóságban minél alacsonyabban látszanak a műholdak, annál nagyobb utat kell megtennie a mikrohullámnak az ionoszférában, ami jelentősen növeli a hibát, így egy bizonyos szög alatt látszó holdakat ki is zárják a GPS vevők a számításból.
A műholdak ideális pozícióban 45 fok magasságban látszanak nekünk, ezért a 45 fokos kört meg is jelenítik a GPS-ek a műholdképernyőn egy kör formájában. Ha ezen belül vannak a használt műholdak, a függőleges pontosság nagyobb, a vízszintes kisebb, ha kívül akkor fordítva. Mivel a külső gyűrű területe 3x akkora, mint a belső köré, továbbá a műholdak látszólagos sebessége felettünk nagyobb, könnyen belátható hogy jóval többször fog a GPS kisebb függőleges pontosságú geometriával mérni.
A függőleges (VDOP) és vízszintes (HDOP) hibát egy-egy számmal szokták jellemezni, aminek nem méter a mértékegysége, a Garmin vevőkre jellemző, hogy számolnak valahogy egy méteres értéket, amit EPE-nek hívnak. Fontos tudni hogy ezek számok a műholdak elhelyezkedése alapján vannak számolva, de például a városokban a visszavert jelek miatti hibáról nem tud a készülék. Így fordulhat elő, hogy 5 méteres pontosságot ír a vevő, de a kis nyíl meg két utcával odébb kóborol.[ előzmény: (55335) Old Eye, 2012.06.06 12:15:50] |