turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

Kolesárhozzászólásai | válasz erre | 2006.03.05 12:18:48 (3454)
Ha teljes jogtisztaságot akarunk elérni, akkor el kell mennünk a Garminhoz, hogy adjanak térképkészítéshez licenszt és szoftvert. Nyilván nem fognak adni, mert nem tudunk annyit fizetni érte, amennyit kérnek. Ha megelégszünk azzal, hogy van egy eszközünk, amely előállítja a szükséges bináris állományt, akkor elégedjünk meg vele és ne kérdezzük Stanislavot, hogy honnan álmodta meg az img szerkezetét. Amúgy nehéz jóhiszeműen használni, mióta leírja a telepítőben, hogy hogyan is készítette ("whole work base on back engineering") - ami ugye ősidők óta tiltott a licenszszrődésekben.

Kérdés, hogy mennyire parázunk be és mit adunk fel a terveinkből, illetve akár a jelenlegi állapotból. Nem kötelező magunk gyártanunk Garmin térképet, de a tapasztalat azt mutatja, hogy mégiscsak akkor jó mindenkinek leginkább, ha nem bízzuk ezt a feladatot az egyes felhasználókra. Szomorú lennék, ha a turistautak.hu helyett *.xw.hu és hasonló helyekről lehetne csak összevakarni és pilótavizsgával telepíteni a registrybe az img-ket, ki tudja milyen tartalommal, milyen frissítési időközzel.
[előzmény: (3453) piret, 2006.03.05 11:57:32]

pirethozzászólásai | válasz erre | 2006.03.05 11:57:32 (3453)
Ja, így már értem, miért szenvedsz a kis gépekkel otthon, amikor ott a linuxos erőmű, hajnalban eléggé jelentős szabadidővel.
Garminilag persze, hogy jogpiszkos bármi, ami az ő formátumukat előállítja, hiszen, mivel ezek nem publikált formátumok, csak olyan módon lehet az előállításukhoz szükséges információk birtokába jutni, amit akár a mi btk-nk is picivel jobban szankcionál az emberölésnél. Viszont ha cgpsmappert használsz, akkor ezeket nem te követted el, hanem más, akinek a termékét te jóhiszeműen használod, ebbe gondolom bele lehet kötni, de azért nem egyszerű. Viszont ha saját eszközzel buherálsz az img-be bele, akkor ez már nem véd.
[előzmény: (3451) Kolesár, 2006.03.05 11:44:49]

Kolesárhozzászólásai | válasz erre | 2006.03.05 11:44:49 (3451)
A Garmin-térképcsinálás az MGKE szerverén fog futni, amint megkapom azt a linuxos cgpsmappert, ami ugyanazt tudja, mint most a windowsos. Mert jelenleg csak elvileg van fullosom, a linuxosakat külön fordítja le Stanislav, amikor éppen ráér. Lehet, hogy ellentmondásosnak találod azt is, hogy ez a bizonyos cgpsmapper sem az egyesületé, hanem az enyém, nekem nincs semmi kifogásom az ellen, hogy a közösség javára felhasználjam.

A Garmin formátumok jogtisztaságával kapcsolatban az a kérdés, hogy kinek a szemével nézzük. A Garmin szemével elvileg a cgpsmapper eleve illegális, hiszen utánoz egy zárt formátumot. A domborzatmodelles kiegészítésre ugyanez vonatkozik.
[előzmény: (3449) piret, 2006.03.05 10:42:59]

pirethozzászólásai | válasz erre | 2006.03.05 10:42:59 (3449)
6. pont: kis ellentmondás, hogy a Garmin-térképcsinálás nálad otthon fut, nem az MGKE szerveren, és pont ebből szeretnél bevételt csinálni az egyesületnek. Hogy is van ez?
A Garmin DEM-formátumának alőállítására van már saját, jogtiszta megoldásod?
[előzmény: (3444) Kolesár, 2006.03.05 07:45:39]

Kolesárhozzászólásai | válasz erre | 2006.03.05 07:45:39 (3444)
Ismét elgondolkodtam, hogy a különböző igények kiszolgálása érdekében milyen Garmin térképváltozatokat kellene készítenünk. Az alábbi igények léptek eddig fel:

1. Ne takarja a NaviGuide-ot. Eddig azért nem léptünk, mert a TopoGuide-al való együtt-használat fontosabbnak tűnt, viszont az új TopoGuide is "nullás" szintre kerül, így ennek megjelenésével most mi is követjük. Ez egyúttal megoldja a NaviGuide-os problémát.

2. Legyen olyan változat, amin csak a jelzett turistautak vannak. Jogos, kérdés viszont, hogy valóban csak a jelzetteket tegyük-e rá, vagy az általunk felmért földutakat és ösvényeket is? Neház meghúzni a határt. Én azt javaslom, hogy erről csak az aszfaltutakat hagyjuk le, továbbá ezen a változaton is az alap-úttípust használjuk, tehát ne legyen 0x03-kiemelés, mert az agyonüti a másik térképet - persze meggyőzhető vagyok a fordítottjáról.

3. Sokan nem értették külön turistautak és szintvonalak szelvények kiválasztását, GPS-be töltését. Emellett a hülye MapSource képes a felületek _mögé_ rajzolni a szintvonalakat, máskor meg elé, de akkor az utakat is keresztbehúzza. Ezért mindenképpen kell egy olyan változat, amely egyetlen szelvényben tartalmaz egy tájegységet, a normális MapSource megjelenítés céljára. A hardcore usereknek viszont meghagyhatjuk a külön szintvonalakat, viszont innentől szintén a tájegységekre szabdalva.

4. Többen kifogásásolták a turistautak 0x03 (vastag piros) jelzése miatt, hogy nem látják a terepen, milyen út is az valójában. Emiatt álltunk át nemrég arra, hogy igazi Garmin jelet rendelünk az útvonalakhoz, így ennek a változatnak technikai akadálya már nincs.

5. Sokan kifogásolták, hogy rajta vannak a geoládák, segédpontjaik és a sokféle POI típus. A geoládákat már levettük, a POI-ból is meg fogjuk húzni a határt, mondjuk a húsvéti tojásokat és a CITO-t mindenképpen levesszük. Viszont kérdés, hogy ami marad, az jó lesz-e mindenkinek, vagy itt is próbáljunk változatokat kialakítani?

6. Az előző pontban említett teljes tartalmú térképet tovább bővíti a domborzatmodell és a vele együtt járó domborzatárnyékolás. Ezt a változatot a terveim szerint a térképrajzolók és az MGKE pártoló tagjai érhetik majd el. A döntés mögötti egyes szám első személy magyarázata az, hogy ennek technikai megvalósíthatóságának kidolgozása az én munkám, és az MGKE elnökségi tagjaként, illetve turistautak.hu-alapító-fejlesztőként ehhez a feltételhez kötöm a megjelenését. Ne felejtsük el, hogy a turistautak.hu az MGKE szerverén fut, és a turistautak.hu üzemeltetésére-fejlesztésére is csak úgy tud majd jelképes összeget biztosítani az egyesület, ha lesz kifejezetten a turistautak.hu-ból származó tagdíjbevétele.

Nos, a fenti szempontok alapján elszállhatnánk több tucat változat felé, ezek közül azért válogatnunk kell, hogy ne terheljük túl a gépezetet. Itt ugyanis olyan praktikus korlátok jelentkeznek, mint a PII-es gépem napi számítási kapacitása, vagy a Chello által megszabott 30 GB-os adatforgalmi korlát betarthatósága (jelenleg napi 25 MB, havi 750 MB feltöltést jelent a telepítők frissítése).

Az is kérdés, hogy milyen neveket adjunk a változatoknak. Célszerűnek tűnik egy Turistautak nevűvel kezdeni, továbbá ezt bővíteni rövid toldalékkal, mint pl. B, C, D betűkódok vagy hasonlók. További kérdés, hogy a változatok közül melyik legyen útvonaltervezős (illetve ha nem, akkor külön kapcsoló, hogy úton tartós legyen-e), és melyik nem. Egy NG, TG fölé helyezett rétegnél nem mindegy.

Egy vázlatos terv:
- Turistautak: a fullos, vagyis a turistautak pirossal + egyéb utak + válogatott POI + felületek + szintvonalak tájegységenként
- Turistautak B: ugyanez, de nincs 0x03-as kiemelés a turistautakon (B-terv)
- Turistautak C: C, mint csak turistautak, vagyis ezt szánjuk más térkép fölé, tehát aszfalt, felületek és szintvonalak nélkül
- Turistautak D: D, mint domborzatmodell, amúgy a betűvel nem jelölt A (mint alapváltozat)-el megegyező tartalommal
- Turistautak E: egyéni: ebben minden különválasztható dolog külön szelvényekre kerül, így azt lehet összeválogatni, amit akar a felhasználó (akár mapsource-ban is, az egyes img fájlok elrejtésével), itt még nem döntöttem el, hogy ez is tájegységenként legyen-e, vagy itt minden img országos lehet-e, ez részben limit-kérdés is, pl. a szintvonalak vagy a felületek igénylik, de más szelvények nem

Az egyes POI típusokkal, illetve a geoláda-változatokkal nem foglalkoznék itt, azt hagyjuk a geocaching.hu-ra (persze ott is én fogom megcsinálni).

Várom a javaslataitokat.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók