Közben én is letöltöttem és a környékemen (Szfvár környéke) vizsgálódtam összehasonlítva az SRTM, Aster és GE képeket.
Egy dolog egyértelmű számomra:
- A vízfelületek erősen megzavarják az adatokat.
- Megzavarják az erős kontraszttal rendelkező területek is.
Ennek okát az alábbi cikkben írtak alapján talán megérthetjük:
"A NASA és a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium együttműködésben megjelent bolygónk eddigi legrészletesebb domborzati térképe.
Az atlasz alapjául szolgáló 1,3 millió felvételt a NASA Terra műholdjának hősugárzást és a visszavert napsugárzást térképező rendszere, az ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) műszereivel készítették. A globális digitális terepmodell (Global Digital Elevation Model, GDEM) a Föld felszínének 99%-át fedi le, és az ígéretek szerint ingyen elérhető és letölthető lesz az interneten az ASTER GDEM oldalán. A modell 30 méteres felbontással fedi le bolygónkat, összesen 123 ezer 1x1 fokos cellára bontva a Föld felszínét." scifi.hu
Ezek alapján simán előfordulhat, hogy a vízfelületek - amelyek egyrészről hűvösebbek, mint a környezetük, másrészt tükröződnek - erősen zavarják a sztereoképek kiértékelését.
Képzeljük el, hogy a nadírból készült műholdképen még nem volt fényes a vízfelület, majd, amikor a függőlegestől ~27°-os szögben készül egy újabb felvétel, akkor már tükröződik pl a nap, vagy éppen a tóparti parti fasor. A sztereoképek kiértékelés nyilván a két kép közti különbség mértékéből számítja a magasságadatot. Tulajdonképpen a környezethez képesti relatív magasságot lehet ily módon meghatározni.
Továbbra sem találtam viszont a gyűrűszerű zavarok okát.
Esetleg okozhatják felhők, melyek az űrfelvételek készítésénél a látható tartományt blokkolták, az infra tartományt esetleg (torzítva) átengedték.
...persze csak okoskodom ;-)[ előzmény: (41543) Hajo, 2009.07.04 14:38:57] |