Rádióhullám szakik:
"Köztudott", hogy erdőben trekkelni télen érdemes, merthogy nyáron a lombkorona gyengíti, eltéríti, visszaveri, mittomén a jelet.
Azért tettem idézőjelbe, mert most erős kétségeim támadtak.
Tapasztalat: próbálgattam az új Gilsson antennát a 60cs-vel (azaz elmentem a hegybe, a már szokásosnak mondható 2 gps-sel egy kisebb, ~20km-es túrára). A 60cs-t folyamatosan a kezemben tartottam, és gyakran bámultam, hogy jó-e a vétel, stb. Azt láttam, hogy nagyon gyakran előfordult, hogy mondjuk 3-4 hold volt csak látható a szűk völgy miatt, de azok mindjárt 60-80 fokos magasságban. Viszont a jelerősség a vártnál sokkal alacsonyabb volt, 1/2-2/3 között mozgott jellemzően (1-nek veszem a full magas oszlopot), de volt, hogy 1-1 másodpercre el is tűnt(!) valamelyik, illetve ritkán felment a 4/5 körülre. Kezdtem azon gondolkodni, hogy az antennát szép ívben a kukába hajítom. Ugye a 60cs antenna nélkül is full erővel szokta látni az 50-60 fokon (vagy magasabban) levő holdakat. Próbaként kiszedtem egy pillanatra az antennát. Na a 4 holdból a 45 fok magasságú eltűnt, a többi 3 jelerőssége meg visszaesett 1/3-ra vagy még alacsonyabbra! Gyorsan visszadugtam az antennát.
5-10 perc múlva (tehát a holdak még kb. ugyanott voltak) kiértem a völgyből, elmarad mögöttem a hegy is, és ami még fontosabb, az erdő is véget ért. Amellett hogy nyilván jóval több holdat látott, az eddig gyengélkedő magasan álló holdak jelerőssége felment a plafonig. Plusz a ~30 fokon vagy magasabban levő összes hold ereje is 1-es lett; volt 2 hold ~10-15 fok magasságban, ezek is 2/3 - 3/4 erősséget produkáltak hirtelen (mégsem dobom ki az antennát :) ).
Így elég egyértelművé vált, hogy az erdő okokzta az "extrém" nagy jelerősség romlást. De miért, ha nincs lomb??
Nem igazán értek hozzá, de nem tudok másra gondolni, minthogy a fák legkisebb gallyacskáin is megülő hó/jég/vízréteg. Ha az összes 'vízmennyiséget' nézzük, ami a ilyenkor az ember feje felett van, az magyarázat lehet a tapasztaltakra.
Az érdekes az, hogy múlt nyáron sokat túráztam egy vista c-vel, és tapasztaltam ugyan, hogy a réten nagyobb oszlopokat rajzol a kütyü, mint az erdőben, de az eltérés nem volt ekkora. A mostani jeges/havas körülmények - amennyire szemmel ezt meg lehet állapítani - akár kétszer annyit is rontottak a jelek erősségein.
Szal ezt tapasztaltam. Más hogyan áll hasonló tapasztalatokkal?
És mit szólnak mindehhez azok, akik értenek is hozzá: elméleti oldalról lehetséges, hogy a téli erdő többet ront, mint a nyári?
|