Ma kipróbáltam a 60CSx-en a barometrikus magasságmérés "kikapcsolását" azzal a trükkel, amiről korábban már szó volt: Beállítások / Magasságmérő / Barométer Üzemmód : Fix magasság.
Ezzel egyidőben az automata kalibrációt is "Ki"-re állítottam. Azért nem hagytam "Be" állásban ez utóbbit, mert mint ahogy írtam, ha 300 méternél kisebb mértékkel kalibrálom félre a magasságot (a magasság félrekalibrálása sem követelmény, csupán azért tettem, hogy felismerjem, honnan vette az adatot a csix) akkor a kijelzett magasságot ugyanúgy korrigálja, mintha nem is fix magasságra lett volna állítva. Én pedig látni szerettem volna, hogy végig megtartja-e a csix a 100 méteres plusz magasságot.
A tesztkör 30km-es volt, kevéske dombosabb résszel. A csix-et induláskor 100 méterrel félrekalibráltam (108m helyett 208m tszf.). Ennek megfelelően végig kb 100 méterrel nagyobb (barometrikus) magasságot írt ki, mint a valós magasság. Legalábbis ami a számformátumú kiírást illeti , ugyanis a magassággörbén menet közben a GPS magasságoknak megfelelő értékek jelentek meg! 2-3 lépésnyit balra mozgatva a kurzort a csix a diagramm adott pontjának GPS-es magasságát írta ki számszerűleg is. Vagyis mindig csak a legfrissebb (jobb szélen lévő)kirajzolt adat volt barometrikus, az ennél régebbi adatok GPS magasságok voltak. Ennek megfelelően az jobb szélső 3-4 pixel széles részen mindig egy iszonyú meredek 100 méteres emelkedő látszott, ahogy azonban tolódott balra a grafikon a haladásomnak megfelelően ez az "emelkedő" természetesen nem vándorolt tovább balra, maradt a jobb szélen. Ha túlzottan belezoomoltam a grafikonba, sajnos a mélyebben fekvő GPS magasságos részek tűntek el, emiatt csak a jobb szélen lévő emelkedő látszott.
Itthon megtekintve a kártyára mentett GPX fájlban és a memóriában is a GPS magasságok szerepeltek. Ennek megfelelően természetesen eléggé hullámos volt a szintdiagramm a barometrikus diagrammhoz képest.
Végül néhány kép:
1.) 2008.12.21. , barometrikus mérés: KÉP #1
Jól látszik, hogy az erős szélre (kb. a Beaufort skála szerinti 5-ös fokozatú volt) a barometrikus mérés szintprofilja "bolyhossá" válik. Ennek megfelelően ilyen szeles időben a csix által jelzett szintemelkedés több 10 vagy 100 méterrel is eltérhet a valós adattól.
2.) Ezen segíthet némi zajszűrés, a következő ábra 150m-es sugarú Gauss szűrés eredményét mutatja, melyen teljesen eltűntek a szél okozta zajok: KÉP #2
3.) 2008.12.23., GPS-alapú magasságmérés: KÉP #3
Itt azt láthatjuk, hogy a GPS-alapú mérés igen jelentős mértékű fel-le hullámzást mutat (a barometrikushoz mérten). Ez a hullámzás azonban nem olyan apró zajszerű jelenségként jelentkezik, mint amilyen a barometrikus mérés esetén a szél produkálta "bolyhosodás" volt. Ebben az esetben ilyen rövid távolságú zajok nem jelentkeztek, a görbe nem "bolyhosodik", hanem hosszabb távon fokozatosan növekednek a függőleges irányú mérési hibák és a hiba mértéke is nagyobb. Éppen ezek miatt ezt meg se lehet szűrni olyan módon, mint az előbb a barometrikus mérés hibáit. |