Jó lett az új oldal! Egy dologba viszont belekötnék (ne vedd komolyan, csak gondoltam most megosztom a néppel az utóbbi időben általam leszűrt dolgokat): SiRFstarIII. Bár már úgy tűnhet, hogy a SiRF Technology fizetett embere vagyok, de azért a hátrányokkal kapcsolatban: a hagyományos vevőknél nem fogyaszt több energiát! Lehet, hogy a korábbi Garmin modellek (régi eTrexek stb.) kevesebbet ettek, de pl. a SiRF II-nél kevesebbet fogyaszt, tehát a fogyasztás ebben az esetben különösen relatív. Inkább úgy fogalmaznék, hogy az újabb vevőknél fogyaszt többet.
A SiRF III-nál nincs 1-2 másodperces fáziskésés az "átlagolásból" adódóan. Mégpedig azért nincs, mert bár valóban sokkal több műveletet hajt végre a pozíció meghatározása érdekében, ám ennek megfelelően nagyobb teljesítményű processzorral szerelik, tehát fel tudja dolgozni az adatfolyamot. Ráadásul az összes többi GPS chipsethez hasonlóan (eltekintve a legújabb fejlesztésektől) ez is 1 Hz-es frissítéssel dolgozik, tehát másodpercenként egyszer kap koordinátákat a szoftver (jó esetben).
A késés tehát származhat a nagy sebességből is, pl. 90 km/h esetén már 25 méteres lemaradásban is lehet a vevő, de ez az 1 Hz-es rátából következik, és minden 1 Hz-es kütyüvel ugyanúgy jelen van. Az már más kérdés, hogy nem mindegyiknél jelentkezik annyira észrevehető módon. Kevesen tudnak róla, de a SiRF III ebből a szempontból még az őszintébb chipsetek közé tartozik, ellentétben pl. bizonyos korábbi XTrac verziókkal, melyek a korábban számolt sebesség és irány alapján a frissen számolt koordinátákat kicsit "elcsúsztatták", előre mutatva, hogy hol járunk, tehát megsaccolták, hogy hol leszünk addigra, amire az adat eljut a szemünkig (GPS chipset --> valamilyen port --> hardveres átfutás --> valamilyen szoftver valamilyen feldolgozó egysége --> képernyő, ez mind-mind látenciaforrás, de erre később még visszatérek), és ezért nem feltűnő ilyen esetben a késés.
Bármely mozgás közben elindított GPS vevő lassabban találja meg a holdakat, mint álló helyzetben, én ezt nem tartom hátránynak, egyszerűen a technológia alapelvéből (hullámterjedés vizsgálata) adódó tulajdonságnak.
A mérési pontosságról: a SiRF III sem buta, a visszavert jeleket a hullámalak, beérkezési irány és jelszint alapján osztályozni tudja, tehát azt is el tudja dönteni, hogy mennyire megbízható az adott forrás, és ennek megfelelően tudja súlyozni azt. Ebből következik az is, hogy mérés során képes pontos értéket szolgáltatni. Az már más kérdés, hogy a pontosságról adott visszajelzése csal: az EPE és a HDOP érték is lehet kamu, de ez nem véletlen. Az EPE ugyanis a DOP értékek alapján kerül kiszámításra, a DOP értékek pedig erősen függnek a műhold-geometriától. A geometrián pedig az nem változtat semmit, hogy minket házak vesznek körbe. Tehát attól még ugyanolyan jó az együttállás, hogy mi egy 10 emeletes panel tövében próbálunk okoskodni, amely eltakar 2-3 műholdat. Nyilván a vevőbe ezek visszavert jele kisebb jelszinttel érkeznek be, tehát tud súlyozni a vevő --> a mérés még lehet pontos, csak a pillanatnyi visszajelzés hamis.
És ami fontos: az itt tárgyalt tulajdonságok nem feltétlenül csak a SiRF III karakterisztikájától függnek, hanem az azt meghajtó szoftvertől is! Ne feledjük, hogy a firmware és a felhasználó által is elérhető szoftver sokat ronthat az egészen. Pl. a látenciát egy nem teljesen optimalizált firmware vagy egy lassabb renderelő egység, illetve egy gyengébb navigációs (szoftveres) modul is okozhatja, nem feltétlenül a SiRF III hibája. Ugyanígy a mozgás közben indítás és a mérési pontosság is nagyban függ a szoftvertől. Mostanában eléggé elmerültem a SiRFstar chipek "belsejében", saját tesztjeim alapján tudom, hogy egy-két beállítás mennyit változtat a vétel tulajdonságain. Pl. a SiRFstar vevőknél állítható a Power Mask és az Elevation Mask, melyekkel jelszint és horizonttal bezárt szög alapján szűrhetünk, és ennek érezhető a hatása is. Egyebek mellett ezért sem nyújt azonos teljesítményt két SiRF III-as BT-s vagy egyéb egység. És hát tudjuk jól (sokan tapasztalatból), hogy a Garmin szoftveresei tudnak kacifántos dolgokat kitalálni firmware szinten.[ előzmény: (21477) magpet, 2007.10.31 15:51:46] |