turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Előzmények

hadidokihozzászólásai | válasz erre | 2017.05.23 11:42:28 (7050)
"Jól látszik, hogy a térkép részleten nincs olyan objektum, mely alapján a terepen be lehetne azonosítani, hol járok éppen.

Ne kétséges, ezek GPS-hez készített térképek. Aki GPS-be tölti a térképét, annak mindig ott van a pillanatnyi pozíciója, mint azonosítási pont. Ez a helyzet, (mármint hogy kevés azonosításra alkalmas pont van a térképen), szinte automatikusan alakult így a GPS-es igényeknek megfelelően, hiszen GPS-el a kézben csak azt rögzítjük, amit éppen ott, adott helyzetben fontosnak ítélünk.
Amikor még nem volt GPS-em én is használtam így a térképet. Akkor én is éreztem ezt az effektust, bár nem tudtam volna így megfogalmazni. Az mindenképpen látszik, hogy a digitális és a hagyományos térkép nem csupán az elérhető méretarányban, és a hordozó felületében tér el egymástól. Vannak kevésbé feltűnő, de használhatóságában mégis lényeges eltérések is közöttük.

Mindenesetre, érdekes a vizsgálat ebből a speciális aspektusból.
[előzmény: (7049) Güszi, 2017.05.23 10:52:15]

Güszihozzászólásai | válasz erre | 2017.05.23 10:52:15 (7049)
Hagyományos térkép és digitális térkép

Pár évvel ezelőtt fogalmazódott meg bennem a kérdés, használható-e a TUHU térképe (http://www.terkep.turistautak.hu/) a hagyományos, papír alapú térkép helyett, a terepen pl. egy tabletre töltve.

(A térképet egy időben új raszteresnek neveztük, mostanában inkább kísérleti raszteres a neve, én maradok a digitális térképnél, melynek forrása a TUHU adatbázisa.)
Tudom, van más digitális térkép is, én ezt választottam.

Természetesen azt is tudom, hogy a térkép letölthető gps-be, és nagyon sokan használják, de a navigálást ebben az esetben műszer támogatja, én meg azt teszteltem, hogy műszer nélkül, csak a térkép, a rajta lévő információkkal.
Éppúgy, mint a hagyományos térkép, csak a méretarány kicsit jobb.
Volt 1:27.000-es is, de próbálkoztam az 1:13.000-es "szinttel" is.
Technikailag ez úgy valósult meg, hogy elkészítettem a tervezett szakaszról a térkép részletet (jpg) és a megfelelő részt kinyomtattam. Több száz készült az elmúlt években, szépen gyűlt a tapasztalat. (Ezzel párhuzamosan fogyott a festék.)

Így néz ki egy konkrét "részlet".
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=143871641&t=9012640

Mivel képet nem tudok beszórni, egy másik fórumon (ahol ez számomra nem okozott gondot) töltöttem fel a képet, az látszik a linken.
A Tápióbicske - Tápiószentmárton közötti SÁRGA kb 6 kilométeres szakasza fér el az A4-es oldalon, a méretarány 1:27.000.

Az első probléma a buszállomás neve volt, ezt javítani kellett. Az egyik sikerült is ('Külső Sági út' a bal felső sarokban), de a másik csak a kép elkészülte után jelent meg a térképen.
Jól látszik, hogy a térkép részleten nincs olyan objektum, mely alapján a terepen be lehetne azonosítani, hol járok éppen.
A valóságban természetesen van tereptárgy, mely ha a térképen lett volna, segített volna abban, hogy tudjam, hol járok.
Ezeket a hiányosságokat folyamatosan pótoljuk, de szerintem még nagyon sok lenne a teendő.

Különösen fontos a térkép használhatósága akkor, ha hagyományos térkép nincs a tájegységről.
Van egy másik vetület is, de erről esetleg máskor, így is hosszúra sikeredett a hozzászólás.


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók