„Vita:Turistajelzések szöveges megjelenítése” változatai közötti eltérés

A Turistautak.hu wikiből
(Útvonalak javasolt jelölése)
a (Javasolt jelzés-jelölések kék horgony)
 
(6 szerkesztő 18 közbeeső változata nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Javasolt jelzés-jelölések ==
 
== Javasolt jelzés-jelölések ==
  
=== Új formák ===
+
[[Szerkesztő:modras|modras]] : A korábbi itt szereplő javaslatok és diszkussziók eredménye átvezetve a szócikkbe (is), leprogramozva MapEditben, PHP-ban is folyamatban. Tiszta lappal folytathatjuk.
Számos olyan, aránylag ugyan ritka, de több helyen előforduló turistajelzés szimbólum van,
+
aminek nincs megfelelője még. Összegyűjtöttem, amennyit tudtam belőlük és javaslok hozzájuk ASCII kódot. Szerintem jó lenne minél hűbben visszatükrözni a terepen lévő jelzéseket (persze egy bizonyos határig, de az alábbi szimbólumok nem bonyolultak és nem egy helyen szerepelnek [vagy fognak a közeljövőben]):
+
  
* 2 : pecsét jel (pecsételőhely, pl. K2 - kéktúra pecsételőhelyhez vezető rövid leágazás; ezt már korábban valaki javasolta, volt is róla szó, nem tudom miért nem lett bevezetve)
+
[[Szerkesztő:modras|modras]] 2009. október 5., 21:52 (UTC): Javaslom, hogy a szócikkben lévő "Vitatott/Javasolt jelölések"-et gondoljuk tovább...
* X : dőlt kereszt (síút jele a Börzsönyben és Bánkúton, pl. PX, KX - több ilyen út is van és nem tervezik átfesteni II-re; a tapasztalat szerint több zavart okoz ha mi nem így jelöljük!)
+
* / : tanösvény jele rendszeresítve a Bükki Nemzeti Parkban (K/), valamint pl. Somoskőújfalu környékén (Z/). Bár a tanösvényeket T-vel jelöljük, érdemes lenne itt kivételt tenni az egyszerű és aránylag elterjedt szimbólum miatt (hasonlóan a síút X-éhez).
+
* +o : kápolna jel (mint a térképjel, smiley-szerűen elfordítva, pl. Bélapátfalván van az apátsághoz vezető K+o kitérő, s a Mária Út számos kiágazásához [kegyhely, templom, szentkút, kápolna, szentkép] ez a szimbólum a tervezett jelzés)
+
* d : emlékmű jel (az előzőhöz hasonlóan, a térképen lévő emlékmű szimbólumhoz hasonlít, ilyen is több helyen van, pl. Pd, Kd)
+
* lo : lófej (lovaglóút jelzés, pl. Sopron környékén láttam feketét, de talán piros is van?)
+
* M+ : Mária út jelzés (egyedi jel, hasonlít az m-hez, a Mariazell-Csíksomlyó gerincútvonal jelzése VM+, azaz viola (lila) színű lesz, idén már több helyen meg fog jelenni a tervezett útvonalon, ami most M-mel van jelölve a tu.hu-n. Később lehet KM+ és SM+ is, az ún. "társult Mária utakon".)
+
* Gy : Gyöngyök útja jelzés (gyöngyfüzér, Mátraverebély-Budapest-Mariazell útvonal, SGy lenne, mivel sárga színű)
+
* ... van-e még, amit kihagytam és fontos?
+
  
=== Ismeretlen jelzések ===
+
olahtamas: 2009. október 7., 08:10 (UTC): A "Vitatott/Javasolt jelölések"-ből én csak a 100 km feletti össztávú, rendszeresen karbantartott jelzések bevezetését szorgalmaznám, mint pl. PRC, azaz szerintem elegendő lenne RC-vel jelölni, hiszen úgy sincs értelme színről beszélni ez esetben, hiszen zöld és piros egyaránt van benne.
Nyilván mindig vannak és lesznek olyan szimbólumok, amiket nem tudunk ábrázolni, vagy azért mert túl bonyolultak, vagy azért mert senki nem vállalkozik rá, hogy megrajzolja. Ilyenkor Garmin kimeneten csak azt kell jelezni, hogy spec. jelzés, raszteresen pedig ha valaki megrajzol bármit, megjelenhetne, de lenne joker piktogramunk is természetesen.
+
  
* * : "joker" jelzés, az ismeretlen jelekre lehetne alkalmazni, a következő módokon:
+
olahtamas: 2010. február 22., 22:02 (UTC): a kék horgony jelzéssel kapcsolatban a"KJ" kombinációt kellene letisztázni!
** színnel (K* pl. "kékséges valami"-t jelentene, azaz kék színű, de extra jel)
+
** szín nélkül: fehér vagy nem meghatározott ill. -ható színű extra jelzés (* jelölhet így bármit, akár többszínűt vagy fehér pöttyöt, stb.)
+
** szuffixként is írhatnánk meglévő jelhez, hogy hasonlít hozzá (pl. PC* - valami piros körút-szerű jel, de nem egészen az; vagy KT*: kék színű valamilyen tanösvény jelzés, de nem hagyományos jelű; T*: extra alakú nem definiált színű tanösvény jelzés)
+
* utána opcionálisan utalhatnánk is néhány karakterben arra, hogy valójában mi is az (pl. KT*~, KT*Z a hernádi tanösvényekhez, T*c a soproni ciklámen tanösvényhez, K*VT pedig arra az útra, ami egyszerűen kék "VT" felirattal van végigjelezve a Gerecsében). Ez nem jelenne meg Garmin kimeneten, csak a *-ig, viszont fontos, mivel a raszteres térképeken a megjelenítő ez alapján rendelhet hozzá egyedi piktogramot, ha valaki megrajzolja.
+
 
+
=== Új színek ===
+
Csak a teljesség és az egyértelműség kedvéért javaslom az alábbi színkódok bevezetését:
+
 
+
* F : fekete (pl. Sopronban van egy fekete bicikli turistajelzésű ösvény, ami most egyszerű oo-val van jelölve és emiatt bicikliútnak néz ki a térképen...)
+
* V : viola (lila). A Mária Út megindulásával már idén megjelennek ilyen színű, zarándokutat vagy leágazást jelölő útjelzések, pl. VM+ (ld. fent), de lehet V+, V3, V+o stb. is (a későbbiekben nem kizárt a V mint sáv sem...).
+
* E : fehér szín, ha szükség van rá, ha pl. ha úgy döntünk, mert a _oo explicit fehér bicikli jelzést jelölhet (ha van ilyen valahol), míg a oo sima bicikliutat.
+
 
+
=== Festés alatti és épp megszűnt jelzések ===
+
 
+
* Már eddig is bevált gyakorlat volt jelzésfestők körében, hogy a közeljövőben festendő, vagy festés alatt álló jelzéseket az _ szimbólummal mint szufixszel jelöljük, pl. K_ (festés alatt álló kék sáv), Z3_ (festés alatt álló Z3). Ebből a terepen lehet hogy még nincs semmi, de heteken belül lesz, s már akinél GPS van, előre bejárhatja az újonnan létesülő jelzést (a jelzésfestőket is segíti, ha GPS-szel mennek, mert biztosan a tervezett úton festenek), de lehet hogy még csak a fehér alapok vannak meg (olykor napokig, vagy hetekig...)
+
* Jelzett út megszűnésekor vagy áthelyezésekor a szabvány szerint szürke X-szel kell áthúzni, s úgy hagyni pár évig, hogy egyértelmű legyen a helyzet pl. annak, akinek régi térképe van. Ha a térképen is ezt jelöljük, akkor azzal a változásra a felhasználók figyelmét is felhívhatjuk (pl. egy ládaleírás lehet hogy még hivatkozik egy épp megszűnt/megváltozott jelzésre)... Ezen kívül felbukkannak a terepen, nyomokban, olyan már hivatalosan megszűnt jelzések, amik a tu.hu-ba normál jelzett útként lesznek/lettek felvive, így azoknál is jelölni kellene, hogy igazából megszűntek (pl. Z az Irhás-árokban, vagy P3 a Nagy-Hárs-hegyen). A fentihez hasonlóan szuffixszel javaslom ezt jelölni, de mivel az X-et fent már lefoglaltuk, a # karakter tűnik erre a legalkalmasabbnak. Pl. P3# (szürkével áthúzott, vagy megszűnt és törölt, de nyomokban fellelhető P3).
+
 
+
Az ilyet hordozó vonalakat szaggatottal vagy más színnel lehetne kiemelni (mármint akkor, ha egy vonalon csak tervezett ill. megszűnt jelzés van).
+
  
 
== Útvonalak javasolt jelölése ==
 
== Útvonalak javasolt jelölése ==
48. sor: 19. sor:
  
 
A teljesítménytúrákat és egyéb, terepen/térképen nem megjelenő utakat útvonalként lehetne definiálni (az itiner rendszer gyengéit kiküszöbölve, valamint könnyebb kezelhetőséggel, s akár felhasználói térképrétegek lehetőségével, amivel mindenki testre szabhatná a saját webtérképét).
 
A teljesítménytúrákat és egyéb, terepen/térképen nem megjelenő utakat útvonalként lehetne definiálni (az itiner rendszer gyengéit kiküszöbölve, valamint könnyebb kezelhetőséggel, s akár felhasználói térképrétegek lehetőségével, amivel mindenki testre szabhatná a saját webtérképét).
 +
 +
* szerintem K mező vesszővel elválasztva, ja és nevezzük át turistautnev-re (JG)
 +
* [[Szerkesztő:modras|modras]] 2009. március 23., 12:34 (UTC) : egyetértek!
 +
 +
== Egyéb javaslatok ==
 +
 +
Hajo 2009.03.24 9:02: Javaslom, hogy a lehetőségeink bővítése érdekében különböztessük meg a kis és nagybetűket. (Eddig ugye mindegy volt, hogy KL vagy kl-t írtunk a kimeneteken egyforma - kék rom - lett.) Elsősorban a formákra gondolok (bár lehet, hogy a színeknél is volna értelme). Eddig is apró problémát jelentett a vegyes kis- és nagybetű használat. Az itiner pl. más jelzésnek tekintette.
 +
 +
olahtamas 2009.03.24 9:02: Az ötlet nem rossz, bár könnyen eltéveszthető a dolog, egyelőre még nem tartanám jó ötletnek bevezetni.
 +
Ráadásul a Typ mentes garmin kimeneten gondot okozhat a megkülönböztetés.
 +
 +
ze11er 2009. szeptember 25., 08:27 (UTC): A kis- és nagybetűs megkülönböztetés a Mária út (M) és a PM SM (Meteor maraton útvonala, illetve gyöngy út(?)) kezelésénél is jól jönne, kivédve a hibás szóközökből eredő problémákat. Mi lesz a jelenlegi rendszerben a "S M" labelből? (Sárga sáv és Mária-út, meg esetleg hiba, hogy közel s távol nincs S meg M...) És mi a "S S M"-ből? (Ez utóbbin látszik, hogy valószinűleg S meg SM akart lenni...)
 +
 +
A kérdés az, hogy a cimkéket hogyan kezeljük/értelmezzük? Egy kötelezó+egy opcionális elemből összeállított jelnek (szín+forma, tágabban értelmezve tipus+alábontás), vagy egyben, azaz minden érvényes kombinációt egyedi "tokenként"? Mindenképp célszerű úgy megtervezni a leendő jelkészletet, hogy az egybe/külön írás eltévesztése ne generáljon érvényes kódot. (A parser nem tudom, most hogyan működik, de a szóközök kezelése, pláne szabad szöveges bevitel esetén inkább probléma, mint előny, lásd pl. "S +P").
 +
 +
[[Szerkesztő:modras|modras]]: Kolesár Andrással átrágtuk a témát: a kis- és nagybetűk megkülönböztetése nem célszerű, mert van ahol úgyis nagybetűssé válik. A Mária út jele így M+ lett, hogy az M-től meg lehessen különböztetni. A jelek mindig egy színből, egy formából és egy opcionális módosító szuffixből állnak (tervezett/megszűnt), közben nincs szóköz, a jeleket egymástól szóköz választja el. A szín opcionális, egyes jeleknek lehet alapértelmezett színe (a többinek szín nélküli, amit szürkével jelölünk pitogramban). A jel is opcionális, a szín önmagában sávjelzést jelöl. Pl. "K M+" így kék sáv és Mária út egymás alatt, míg "KM+" kék színű Mária utat jelöl. Továbbiakat ld. a szócikkben...
 +
 +
== Kerékpáros útvonalak ==
 +
 +
baggio 2009.09.25 20:00: Jelenleg több helyen is kerékpárútnak van jelölve a ritkásan, zöld alapú szögletes táblán sárgán jelzett kerékpáros útvonal, ami akár közúton, vagy települések utcáin is vezethet (pl. Balatoni Kerékpáros Körút). Ezek kerékpárútkén történő jelölése megtévesztő, ezért ezen változtatni kéne. Egyik megoldás lehetne a vonalreform bevezetése után, hogy a ezeken maradna a sima oo jele (Typ: szürke kerékpáros jelzés), a kerékpárutat, „gyalog- és kerékpár utat” és a kerékpársávos úttestet pedig a mapeditben egy kapcsolóval lehetne jelölni, ami a Typ-os térképen szabályos kerékpárút KRESZ-táblaként jelenne meg, szöveges megjelenítése meg lehetne pl.: KU (jobb nem jutott most az eszembe :).
 +
 +
ze11er 2009. szeptember 29., 10:34 (UTC) A "KU" helyett BU, BS BR, és BJ lenne a javaslatom: a K prefix a kék színre foglalt, ne keverjük szerintem (A B a bicikli/bicycle kezdőbetűjéből jön). A második betű a kresz szerinti kerékpárútnál U, -sávnál S, egyirányú utcában ellentétes irányú kerékpárforgalom engedélyezése esetén R, járdán, gyalogúton kijelölt kerékpárút esetén J.
 +
 +
[[Szerkesztő:modras|modras]]: Módosítottuk, bővítettük a gyalogos jelzéseket és ennek kapcsán ide is illik: A mostani rendszer pl. hasonlót tesz lehetővé oly módon, hogy a biciklis jelzésnél (is) a szín megjelölés és az OO közt bármi szerepelhet (ésszerű korlátok közt). Garminra egy-az-egyben kimegy, a weben pedig adott színű bicikli jelként fog látszani, de később leprogramozhatók egyedi piktogramok is... Ja és van fekete, viola és "egyéb" szín is, ld. a szócikket...

A lap jelenlegi, 2010. február 22., 22:04-kori változata

Tartalomjegyzék

Javasolt jelzés-jelölések

modras : A korábbi itt szereplő javaslatok és diszkussziók eredménye átvezetve a szócikkbe (is), leprogramozva MapEditben, PHP-ban is folyamatban. Tiszta lappal folytathatjuk.

modras 2009. október 5., 21:52 (UTC): Javaslom, hogy a szócikkben lévő "Vitatott/Javasolt jelölések"-et gondoljuk tovább...

olahtamas: 2009. október 7., 08:10 (UTC): A "Vitatott/Javasolt jelölések"-ből én csak a 100 km feletti össztávú, rendszeresen karbantartott jelzések bevezetését szorgalmaznám, mint pl. PRC, azaz szerintem elegendő lenne RC-vel jelölni, hiszen úgy sincs értelme színről beszélni ez esetben, hiszen zöld és piros egyaránt van benne.

olahtamas: 2010. február 22., 22:02 (UTC): a kék horgony jelzéssel kapcsolatban a"KJ" kombinációt kellene letisztázni!

Útvonalak javasolt jelölése

Mindezzel együtt a labelben csak a fizikailag is megjelenő (meglévő, épp megszűnt vagy a közeljövőre tervezett) útjelzéseket javaslom felvinni, de az útnevek (pl. E4, OKT, PMP, "... tanösvény" stb. amik térképen esetleg táblákon megjelennek) megjelölését is meg kellene oldani, amire a következők lehetségesek:

  • használjuk a K mezőt, ami most csak Kéktúrákat jelöl, de miért ne jelölhetne más gyalogútvonalakat is? Hasonlóan a turistajelekhez, azaz ide azokat írnánk, vesszővel elválasztva, amik jelzett utak, de saját nevük van.
  • használjuk az "Útnév" mezőt (azt hiszem egyes tanösvényeknél van ez)
  • vagy valami "hibrid megoldás" a route rendszerrel...? [pl. felveszünk a K mezőbe egy kódot (pl. PMP), ami hivatkozik a route-ra és az alapján megtalálható]

A K mezőt lehet hogy át kéne nevezni Turistaútnév-re...?

A teljesítménytúrákat és egyéb, terepen/térképen nem megjelenő utakat útvonalként lehetne definiálni (az itiner rendszer gyengéit kiküszöbölve, valamint könnyebb kezelhetőséggel, s akár felhasználói térképrétegek lehetőségével, amivel mindenki testre szabhatná a saját webtérképét).

  • szerintem K mező vesszővel elválasztva, ja és nevezzük át turistautnev-re (JG)
  • modras 2009. március 23., 12:34 (UTC) : egyetértek!

Egyéb javaslatok

Hajo 2009.03.24 9:02: Javaslom, hogy a lehetőségeink bővítése érdekében különböztessük meg a kis és nagybetűket. (Eddig ugye mindegy volt, hogy KL vagy kl-t írtunk a kimeneteken egyforma - kék rom - lett.) Elsősorban a formákra gondolok (bár lehet, hogy a színeknél is volna értelme). Eddig is apró problémát jelentett a vegyes kis- és nagybetű használat. Az itiner pl. más jelzésnek tekintette.

olahtamas 2009.03.24 9:02: Az ötlet nem rossz, bár könnyen eltéveszthető a dolog, egyelőre még nem tartanám jó ötletnek bevezetni. Ráadásul a Typ mentes garmin kimeneten gondot okozhat a megkülönböztetés.

ze11er 2009. szeptember 25., 08:27 (UTC): A kis- és nagybetűs megkülönböztetés a Mária út (M) és a PM SM (Meteor maraton útvonala, illetve gyöngy út(?)) kezelésénél is jól jönne, kivédve a hibás szóközökből eredő problémákat. Mi lesz a jelenlegi rendszerben a "S M" labelből? (Sárga sáv és Mária-út, meg esetleg hiba, hogy közel s távol nincs S meg M...) És mi a "S S M"-ből? (Ez utóbbin látszik, hogy valószinűleg S meg SM akart lenni...)

A kérdés az, hogy a cimkéket hogyan kezeljük/értelmezzük? Egy kötelezó+egy opcionális elemből összeállított jelnek (szín+forma, tágabban értelmezve tipus+alábontás), vagy egyben, azaz minden érvényes kombinációt egyedi "tokenként"? Mindenképp célszerű úgy megtervezni a leendő jelkészletet, hogy az egybe/külön írás eltévesztése ne generáljon érvényes kódot. (A parser nem tudom, most hogyan működik, de a szóközök kezelése, pláne szabad szöveges bevitel esetén inkább probléma, mint előny, lásd pl. "S +P").

modras: Kolesár Andrással átrágtuk a témát: a kis- és nagybetűk megkülönböztetése nem célszerű, mert van ahol úgyis nagybetűssé válik. A Mária út jele így M+ lett, hogy az M-től meg lehessen különböztetni. A jelek mindig egy színből, egy formából és egy opcionális módosító szuffixből állnak (tervezett/megszűnt), közben nincs szóköz, a jeleket egymástól szóköz választja el. A szín opcionális, egyes jeleknek lehet alapértelmezett színe (a többinek szín nélküli, amit szürkével jelölünk pitogramban). A jel is opcionális, a szín önmagában sávjelzést jelöl. Pl. "K M+" így kék sáv és Mária út egymás alatt, míg "KM+" kék színű Mária utat jelöl. Továbbiakat ld. a szócikkben...

Kerékpáros útvonalak

baggio 2009.09.25 20:00: Jelenleg több helyen is kerékpárútnak van jelölve a ritkásan, zöld alapú szögletes táblán sárgán jelzett kerékpáros útvonal, ami akár közúton, vagy települések utcáin is vezethet (pl. Balatoni Kerékpáros Körút). Ezek kerékpárútkén történő jelölése megtévesztő, ezért ezen változtatni kéne. Egyik megoldás lehetne a vonalreform bevezetése után, hogy a ezeken maradna a sima oo jele (Typ: szürke kerékpáros jelzés), a kerékpárutat, „gyalog- és kerékpár utat” és a kerékpársávos úttestet pedig a mapeditben egy kapcsolóval lehetne jelölni, ami a Typ-os térképen szabályos kerékpárút KRESZ-táblaként jelenne meg, szöveges megjelenítése meg lehetne pl.: KU (jobb nem jutott most az eszembe :).

ze11er 2009. szeptember 29., 10:34 (UTC) A "KU" helyett BU, BS BR, és BJ lenne a javaslatom: a K prefix a kék színre foglalt, ne keverjük szerintem (A B a bicikli/bicycle kezdőbetűjéből jön). A második betű a kresz szerinti kerékpárútnál U, -sávnál S, egyirányú utcában ellentétes irányú kerékpárforgalom engedélyezése esetén R, járdán, gyalogúton kijelölt kerékpárút esetén J.

modras: Módosítottuk, bővítettük a gyalogos jelzéseket és ennek kapcsán ide is illik: A mostani rendszer pl. hasonlót tesz lehetővé oly módon, hogy a biciklis jelzésnél (is) a szín megjelölés és az OO közt bármi szerepelhet (ésszerű korlátok közt). Garminra egy-az-egyben kimegy, a weben pedig adott színű bicikli jelként fog látszani, de később leprogramozhatók egyedi piktogramok is... Ja és van fekete, viola és "egyéb" szín is, ld. a szócikket...