turistautak.hu
turistautak.hu térképrészleteK+ jelzés GPS-szel
[ english
Térképek




Az emléktábla a tapolcai Barlanfürdőnél...
Az emléktábla a tapolcai Barlanfürdőnél...
...és a nyíregyházi Fürdőház épülete.
...és a nyíregyházi Fürdőház épülete.

Típus:
emléktáblageocaching.hu-n
Név:Pazár István-emléktábla
Szélesség (lat):N 48° 3,657'
Hosszúság (lon):E 20° 44,724'
Magasság:125 m
Település:Miskolc
Megye:Borsod-Abaúj-Zemplén
Bejelentő:NCs
Dátum:2004.10.23 12:55

A koordináták által megjelölt ponton álló emléktábla Pazár Istvánra emlékeztet.

A Fővárosi Vízművek alapításával egyidőben indultak meg a Miskolci Vízművek alapító előmunkálatai is, 1884. december havában. Felkutatandó lehetséges vízbázisként a Sajó folyó környéke, a szivattyúk hajtásához szükséges energiatermelés helyeként pedig a Hámori tó merült fel. Végül a Görömböly - tapolcai források foglalása mellett döntöttek. A források fakadásának helye magántulajdonban volt, ezért a város megvásárolta a görög katolikus püspökségtől 216 000 magyar koronáért. A vízmű megépítésére vonatkozó engedélyt 1906. július 26-án Miskolc városa megkapta. A város belső területére vonatkozó ivó-és szennyvízhálózat, valamint a tisztítótelep tervezési munkálatait Pazár István gépészmérnök, mint a későbbiekben létrejött Miskolci Vízmű első igazgatója végezte. A kivitelezés 1909-ben megkezdődött, 1913-ra megépült a tapolcai szivattyúház, a városba vezető 39 480 fm ivóvízvezetékével, valamint a szennyvízelvezető csatorna 34.400 fm hosszúságban.
A tapolcai gépházban 2 db szivattyú 600 m3/h kapacitással, valamint az Avas oldalában 2 db 750 m3-es medence került beépítésre. Ekkor a hálózatba bekapcsolt lakások száma még csak 800 db volt.



Szintén az ő nevéhez fűződik a nyíregyházi Fürdőház tervezése is. (a koordinátákat szívesen venném valakitől...)

Már 1805-ben négy káddal működő fürdőház állt a tó partján, a ma látható épületet 1911-ben Pazár István tervei alapján alakították ki. Ez volt a város első gyógyfürdője. A kádfürdőben a tó vizét használták, amit nagy üstökben melegítettek és favályúkban juttattak el a fürdőszobák tölgyfa kádjaiba. A XX. század eleji átalakításkor a fakádakat 6 darab márványkádra cserélték, 1957-től pedig a Pávai Vajna Ferenc geológus javaslatára feltárt kút szolgáltatja a vizet, amit később gyógyvízzé minősítettek. 30 év viszontagságai után 2000-ben nyílt meg újra a gyógyulni és pihenni vágyók előtt, az egykor kádak helyén modern medencéket építettek ki.

emléktábla-lista
közeli ládák
közeli pontok
közeli települések
megjegyzés hozzáfűzése


Bejelentkezés név:  jelszó:   tárolás [regisztráció]

Felhasználónevedet és jelszavadat a geocaching.hu oldalon is használhatod!

[ kezdőlap ] [ térkép ] [ + felmérések ~ ] [ + útvonalak ~ ] [ + poi ~ ] [ belépés ] [ faq ] [fórum] [email]

A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók