Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-Dunántúli Operatív program támogatási rendszerében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 358 millió forint pályázati forrást nyert a Pannon Csillagda Látogatóközpont kialakításához Bakonybélben. A 421 milliós projekt feladata egy időjárás, napszak és szezonfüggetlen, tudományos igényű, ugyanakkor szórakoztató, csillagászatra épülő turisztikai szolgáltatás kialakítása volt. Az előkészítés, tervezés és kivitelezés 5 évig tartott.
A csillagda építése 2010.10.15 és 2012.05.31 között zajlott.
Az ünnepélyes megnyitó 2012. április 28-án volt.
Elérhetőségek:
Cím - 8427 Bakonybél, Szt. Gellért tér 9.
Tel: +36 70 569 0242 és +36 88 461 245 (nyitvatartási időben)
E-mail: info@csillagda.net
Web: www.csillagda.net
Digitális planetárium
A Pannon Csillagda az első és egyetlen 4K felbontású digitális planetárium Közép-Európában. Amellett, hogy képes a hagyományos planetárium show üzemre, legnagyobb újdonsága, hogy speciálisan kupolafelületre optimalizált, ismeretterjesztő filmeket képes vetíteni, döbbenetes minőségben.
Jellemzők:
-Döntött támlás moziszékek (54 db)
-8 m átmérőjű kupola
-Digitális Surround hangrendszer
-Super High felbontású projektorrendszer
-Az amerikai Denver Museum of Nature and Science szinkronizált filmjei:
1. Oázis az űrben (22 perc, általános iskolás kortól nyugdíjasokig, mindenkinek)
Előadás kezdése minden egész órakor.
A 3D planetárium show a Naprendszerünket, a bolygókat, és közöttük, mint egy űrbéli oázist, Földünket mutatja be. A Denveri Természettudományi Múzeum (USA) által készített planetárium előadás magyar hangja Helyei László.
2. Zula Brigád (22 perc, ovisoknak, kisiskolásoknak)
Gyermekcsoportok előzetes bejelentkezése esetén választható!
Zenés 3D rajzfilm segítségével megismerkedhetünk a Naprendszer bolygóival, és azzal a galaktikus összeesküvéssel, melyet a rajzfilm hősei lepleznek le. Az előadás magyarhangjai közt ott találjuk Mikó Istvánt, és a főgonosz szinkronját kölcsönző Reviczky Gábort.
3. Fekete Lyukak (22 perc, végzős általános iskolás, középiskolás kortól)
Csoportos bejelentkezés esetén választható.
3D-s szupermozi, mely a világegyetem sötét erőinek rejtélyét, a kozmikus „csúcsragadozókat” mutatja be. A Denveri Természettudományi Múzeum (USA) által készített planetárium előadás magyar hangja Helyei László.
Csillagászati távcsőpark
A Pannon Csillagda Obszervatóriumának 5,5 méter átmérőjű távcsőkupolája alatt, egy tudományos igényű távcsőpark fogadja az érdeklődőket. A teleszkópok szerkezetének, működésének bemutatásán túl, felhőtlen időjárás esetén a Nap megfigyelésére is sor kerül.
Obszervatóriumi kategóriájú távcsőpark részei:
- 40 cm átmérőjű főtávcső
- H-alfa naptávcső
- professzionális CCD-kamerák
A távcsőpark kutatási, oktatási projekteket is kiszolgál, akár interneten keresztüli vezérléssel is.
Kiállítás
A Pannon Csillagdában 400 m2 alapterületű csillagászati és űrkutatási kiállítás fogadja a látogatókat. Megismerhetjük a híres Gibeon meteoritot, antik távcsöveket, Galilei és Newton felfedezéseit, kísérleteit, a tengerészek csillagászati navigációját, az űrkutatás legnagyobb expedícióit: a Holdutazást (Apollo program), és a Mars felfedezését.
Bakonybél az égen
Sárneczky Krisztián észlelő-csillagász a Pannon Csillagda szakmai vezetője. Számos kisbolygó-felfedezésének egyikét a csillagda és az annak otthont adó település tiszteletére Bakonybél névre keresztelte.
A Bakonybél kisbolygó 450 millió kilométerre található a Földtől. Keringési ideje öt és fél év. Elnyúlt alakú égitest, mely a NASA honlapján így szerepel: 160001 - Bakonybel.
A NASA adatbázisában a névadás indoklása is olvasható:
"Bakonybél ősi település (alapítva 1018-ban) a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet szívében található. Kiváló minőségű éjszakai égboltja miatt, itt kerül kialakításra a Pannon Csillagda Látogatóközpont és Csillagoségbolt-park.
Kutatás
A Pannon Csillagda elsődleges célja a színvonalas ismeretterjesztés, a minőségi csillagászati turizmus. Ugyanakkor obszervatóriumunk fontos célja, hogy kutatási projektekben is részt vegyen.
Tervezett kutatási programok:
1. Első és utolsó negyed környékén közeli galaxisokban felvillanó szupernóvák keresése.
2. Az újhold környéki, sötét egű időszakokban a GAIA asztrometriai műhold által felfedezett halvány, földközeli kisbolygók megerősítése.
3. Nagy holdfázisnál exobolygó átvonulások mérése.
E programok támaszkodnak a magyarországi csillagászati kutatások hagyományaira, illetve együttműködést tesznek lehetővé a hazai professzionális csillagvizsgálók munkájával. A kisebb műszerekkel galaktikus nóvákat szeretnének keresni, amely egy új irány lenne a hazai csillagászati kutatásokban.
A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók