A Balaton mint tájegység a turistautak.hu oldalain kicsit más területet jelent, mint amit a hétköznapokon Balatonnak hívunk. Magában foglalja a Balaton-felvidéket és a Déli-Bakonyt, illetve a Keszthelyi-hegységet is.
Némileg követve a közigazgatási határokat, a tájegység déli határa a Balaton, ide tartozik a Balaton északi, nagyobbik fele Balatonkenesétől Keszthelyig. Nyugaton a határ a Kis-Balaton–Sárvár vonalban húzódik, de Sárvárt nem éri el, hanem a 8-as út mentén keletnek fordul, amely többé-kevésbé az északi határt képezi. Keleten a 72-es, illetve a 71-es utak határolják.
A táj szépségét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a bencések már 950 évvel ezelőtt is Tihanyban találták meg a megfelelő helyet egy apátság alapítására.
Balatonfüred ma is a Balaton legelegánsabb üdülővárosa, melynek rangját a városban működő Szívkórház – melyben Rabindranath Tagore is megfordult – tovább emeli. A XVIII. század végétől művészek kedvelt tartózkodási helyévé vált, Blaha Lujzának és Jókai Mórnak is volt itt nyaralója. A part szépsége Csokonait is megihlette.
A déli lejtők kiválóan alkalmasak szőlőtermesztésre, a terület egyike leghíresebb borvidékeinknek.
A Káli-medence egyedülálló növény- és állatvilága mellett a turisták páratlan természeti képződményeket is megcsodálhatnak, mint például a Hegyes-tű, vagy a Szent György-hegyi bazaltorgonák. Egyebek mellett a keszthelyi Festetics-kastély, a Hévízi-tó, a szigligeti vár, a Tapolcai Tavasbarlang, a nagyvázsonyi Kinizsi-vár, a tihanyi apátság jelentik a látnivalót az idelátogatóknak.
Annak ellenére, hogy Tihany lett az ország első Tájvédelmi Körzete (1952-ben), és a terület egyedülálló természeti értékei vitathatatlanok, aránylag későn, 1997-ben, az országban nyolcadikként alakult csak meg a Balatonfelvidéki Nemzeti Park. Jelenleg a Nemzeti Parkhoz a Magas-Bakony és a Somló Tájvédelmi Körzeten kívül 26 kisebb természetvédelmi terület tartozik, összesen közel hatvanezer hektár területen.
Az Országos Kéktúra több, mint 170 km hosszan kígyózik a hegyek között, útba ejtve Hévízt, Keszthelyt, a Keszthelyi-hegység csúcsait, Tapolcát, a Szent György-hegyet, Badacsonyt, Gulácsot, Nagyvázsonyt és a Kab-hegyet. A kimaradó nevezetességeket, mint a Hegyes-tű vagy Balatonfüred, a Balatoni Kék jelzés ejti útba.
Szépen kiépített, és gyönyörű helyekre vezet több nevezetes tanösvény is, mint például az ország első bemutató sétaútja, a Lóczy – Gejzír sétaút. A többi tanösvénnyel együtt, mint a Jókai-kilátóhoz vezető Aranyember útja Balatonfüreden, a Bazaltorgonák tanösvény a Szent György-hegyen, a Kamon-kő tanösvény Szigligeten, vagy Pele apó ösvénye a Keszthelyi-hegységben kiváló kirándulóhelyek.
A weboldal működése és tartalma folyamatos fejlesztés alatt áll, köszönettel vesszük az észrevételeket a fejlesztési ötletek oldalon.
A turistautak.hu-ra feltöltött track-eket és a letölthető térképeket, azaz térképi adatbázist az ODbL licencnek megfelelően bárki használhatja.
Minden egyéb anyag előzetes írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használható fel. jogi tudnivalók