„Mintapélda” változatai közötti eltérés

A Turistautak.hu wikiből
102. sor: 102. sor:
 
7. a játszótér poligon duplikálása (jobb egér/beillesztés)
 
7. a játszótér poligon duplikálása (jobb egér/beillesztés)
 
8. a település poligon kijelölése
 
8. a település poligon kijelölése
9. a játszótér poligon hozzáadása a kijelöléshez (Shift+bal egér) - kijelölő eszköz marad a játszótér poligonon
+
9. a játszótér poligon hozzáadása a kijelöléshez (Shift+bal egérgomb) - kijelölő eszköz marad a játszótér poligonon
10. a játszótér poligon "kivonása" a település poligonból (bal egér/Objektumok egyesítése)
+
10. a játszótér poligon "kivonása" a település poligonból (jobb egérgomb/Objektumok egyesítése)
  
 
- házszámozás http://turistautak.hu/wiki/H%C3%A1zsz%C3%A1moz%C3%A1s
 
- házszámozás http://turistautak.hu/wiki/H%C3%A1zsz%C3%A1moz%C3%A1s

A lap 2009. november 26., 08:08-kori változata

Az éles rajzolás menete "röviden" összefoglalva kezdők részére:

(Feltételezve, hogy a szükséges turistautak.hu-s legfrissebb Mapedit verzió már a gépen van, és a térképszerkesztés fórumban kértél -és kaptál- letöltési jogot egy tájegységre. A MapEdit verziót néha érdemes ellenőrizni, rendszeresek a frissítések!)


1. Töltsd fel a berajzolni kívánt track-edet a Track feltöltés leírás segítségével. Csak a tuhu-ra feltöltött track-ból rajzolunk (ezt tudja ellenőrizni az ellenőrzési kérésedre reagáló térképrajzoló illetve ez alkalmas a nyomvonalak mások vagy te magad általi későbbi pontosítására - még hallani fogsz róla track-nyalábra húzás néven)! Ha nincs saját track-ed, olyat "illik" választani, aminek tulajdonosa nem pipálta ki a magam szerkesztem a térképre box-ot, viszont tudni kell hogy más track-jét felrajzolni jóval több problémát hoz magával egy kezdő számára mint a saját track rajzolása. A felrajzolandó környéket mindenesetre nem árt valamelyest ismerni. :) (ellenkező esetben a feltöltött track-nek kell minden információs igényt kielégítenie)


2. A rajzolni kívánt tájegység (értelemszerüen: amire letöltési jogod van) kiválasztása a http://www.turistautak.hu/regions.php listából a bal oldali feliratra kattintva. Csak azt a tájegységet tudod kezdetben kiválasztani letöltésre, amire megkaptad a letöltési jogot!


3. Először a tájegység trackjait töltsétek le. Mert ha a tájegységgel kezded és ennek letöltése után elnavigál(!) a letöltési oldalról, akkor nem enged vissza a trackek letöltéséhez. Minden tracket le kellene tölteni, így lesz látható, hogy ahol már te trackeltél, ott esetleg más is járt már. Helyének válasszatok egy üres könyvtárat pl. "tajegyseg" és oda mentsétek az érkezett fájlt, majd bontsátok ki. Például ilyen struktúrában:

C:\tuhu\zala\zala.mp és C:\tuhu\zala\upload Azaz tájegységenként kell egy-egy mappa, továbbá egy helyen legyen a tájegységet leíró .mp file és a tájegységre összegyüjtött track-eket tartalmazó \upload könyvtár; az utóbbinak struktúrájával, tartalmával nem kell törődni, a winzip vagy wincommander megfelelő helyre rakja majd...

(alapértelmezésként az upload könyvtárba bontja ki a zip, ezt ne is bántsátok) (érdemes a második rajzolástól a "csak a legutóbbi feltöltésem óta..." opciót választani hogy ne töltse le feleslegesen ugyanazokat a track-eket újra és újra csupán az újakat, illetve a régebbi de azóta módosult track-eket)

4. A Beállítás-sablonokból a legördülő menüből a szerkesztésre sort, és csak azt !!! kiválasztani. Innen pipákat már ne rakj be és ne végy el, a sablon olyan beállításokra fog kapcsolni, hogy zárolja a térképet és azt és csak azt töltse neked le ami a szerkesztéshez kell.

(Ha véletlenül mellényomtál, akkor jobb elölről kezdeni, nehogy pl. a turistautak-típuskészlet check-box kipipálva maradjon. Iyenkor ha újra ZÁROLVA le kellene töltened a file-t előtte fel kell hogy oldd az előző (már saját magad által érvénytelennek tekintett zárolást): főoldal, dolgozunk, és a tájegységnél a saját nevedre kattintasz. Van biztonsági kérdés is, erre ugyanis bármily véletlen folytán rákattintva odalenne a befektetett munkád)

Tömörítést lehetőleg válasszátok ki (zip), hogy gyorsabb legyen a letöltés.


5. a letöltés gombra kattintva, kb. 1 perc várakozás után feljövő ablakból a mentés helyének válasszatok ugyanazt a "tajegyseg" könyvtárat amit az előbb a TRACK-eknél kiválasztottunk (vagy: létrehoztunk). Majd ezt is tömörítsétek ki.


6. A tajegyseg.mp megnyitása a (a tuhu-s) Mapedit-tel . Nemcsak azért mert magyar menüs hanem ez megfelelő számú tizedesjegyig dolgozik a koordinátákkal ami az út-illeszkedések miatt FONTOS. A Mapedit e verziója is folyamatos fejlesztés kereszttüzében van, fontos a friss verzió használata. A linken mindig a legfrissebb verziót találod.

(Ha társítva van a program a .mp kiterjesztéshez, akkor elég ráklikkelni, ha nincs akkor Mapedit/fájl/megnyitás/tajegyseg könyvtár kiválasztás/kitömörített .mp megnyitása) Ha jól csináltad, akkor nem fog panaszkodni hiányzó csatolmányokra.


7. Rajzolás. Pl. egy út berajzolása, ügyelve arra, hogy a csatlakozás a meglevő vonalakhoz illetve már meglévő csatlakozásokhoz pontosan illeszkedjen, megfelelő vonal típus legyen kiválasztva. (Track= és Megjegyzes= paraméterek is javítandók ill. töltendők.) Ne felejts el a rajzolás kezdetekor 0-t ütni MINDIG, ekkor a 0* szinten fogsz rajzolni (ide rajzolunk!!!). POI-nál a Megye= és Telepules= kitöltése ne maradjon el (de POI a web-en is felvihető nem csak mp-ben. Viszont mp-ben több ikon is rendelkezésre áll nem csak az univerzális EGYÉB). Ha mp-ben viszed fel akkor ikont is válassz neki (a közel hasonló ikonoknál a wiki a mérvadó), ha már létezik a POI de rossz helyen van vagy kérdőjel (egyéb) ikonnal fut akkor fogd-és-vidd arrébb kell rakni, ikoncsere is lehetséges. POI Ezesetben a dátumot is praktikus módosítani aznapira. mp-be rajzolandó elemek: itt bővebben olvashatsz ezekről. A paraméterek közül fontos lenne tölteni (szerintem, de ez magánvélemény - ezeket viszont tudni illik ha saját track-edet rajzolod):

Track= (értéke 0,1,2... (3-nál feljebb nem szoktuk emelni, az már a megfelelően pontosított trackszámot jelzi) 0 a "megálmodott" nyomvonal de akkor is tudni kell a két végpontot amiből kiindul, kezdőknek nem javasolt, pld. a bejárt egyetlen tracked alapján igy a track=1 lesz a helyes paraméter)

Utcanev= (kiírásnak megfelelően, közterületnév-pontosan, pld. Széchenyi István sétány)

Zsakutca= (TuHun a zsákutca bármely úttervezôs vonal lehet, annak csak egy paramétere; értékének beállításakor a vonal irányultságát vesszük figyelembe)(=1, ha a szakasz eleje, =2, ha a szakasz vége csatlakozik irány bekapcsolható a polyline kijelölése után de kapcsold ki utána mert bekapcsolásával az egyirányúsági szabályt szoktuk jelezni). Ha az utca nem zsákutca értelemszerűen nem is kell felvenni a paramétert töltésre.

JarhatosagGyalog= (érték A, B, C vagy D lehet) (A a nagyon jól járható, D az egyáltalán nem...)

JarhatosagAutoval= (érték A, B, C vagy D lehet) (értékek értelmezései szintén A-tól "romlanak")

JarhatosagBiciklivel= (érték A, B, C vagy D lehet)

Burkolat= (szöveges felvehető érték előre definiált értékhalmazból pld. föld)

JarhatosagEsoben= (érték A, B, C vagy D lehet)

Szelesseg= (szöveges felvehető érték értékhalmazból pld. országút)

BehajtasAutoval= (érték A, B, C vagy D lehet) (szabadon, fizetős, csak engedéllyel, nem)

BehajtasBiciklivel= (érték A, B, C vagy D lehet)

KorlatozasSebesseg= (50 pld. lakott területen, jó burkolatú úton)

Megjegyzes= (saját tuhu-s nickedet írd ide)

Amit nem töltenél (mert: nem tudod, nincs infód, stb.) inkább hagyd ki kompletten a paramétert és az értékét is, a szerver fel fogja venni a hiányzó paramétert és ki fogja egészíteni az N/A NonAvailable (nem elérhető, de magyarul nincs adatnak szokták fordítani)-ra. Persze e fenti dolgokat szerencsésebb lenne tölteni!!! Minden paraméter új sorba kerül. Lesz még sok egyéb, amit a szerver adattal tölt fel, illetve az n/a-t adja majd értékként neki. A paraméter feltöltést szóköz nélkül kell eszközölni, pld.: KorlatozasSebesseg=40 . Bármikor megnézhetsz egy már berajzolt utat, mit töltött ki annak felrajzolója. Figyelem! A számolt értékeket a szerver dobja ki... emelkedés, stb...! A fenti paraméterhalmaz és az ehhez hasonlatos szövegezett, betüjelzett paraméterek a rajzoló által eldöntendő értékek! Még egy kis segítség: http://turistautak.hu/tracks.php?id=18464 és http://turistautak.hu/tracks.php?id=18503 ÉRTÉKKÉSZLETEK: http://www.turistautak.hu/documents.php?id=extra_parameterek

Fontos, hogy a tájegység összes track-jét töltsd le mert lehet hogy járt már arra más is mint akinek a track-jét be szeretnéd rajzolni. Kettő (vagy több) nyomvonal mindig pontosabb eredményhez vezet.

(Kezdetnek ne rajzolj sokat, maximum 5-10 vonalat mert az ellenőrzés akkor több időt vesz igénybe, és ha netán valamit nagyon elrontottál, akkor úgy is elölről kell kezdeni de lehetőség szerint a teljes track-et hiánytalanul rajzold fel hogy könnyebb legyen az ellenőrző rajzoló dolga) Külön említést érdemel még (de a TuHuWiki többi oldalán bizonyára többet fogsz hallani ezekről):

- megfelelő zoom-olási szinten kell rajzolni (kanyarnál, több track-nél fontos hogy kövesse a tracket vagy track-nyalábot. Pocsolya vagy parkolóautó kerülgetésnél persze nem kell berajzolni minden kis huklit.

- node-ok pontos illesztése különösen fontos, a csomóponthoz illesztésnél érdemes megcibálni a csomópontot, együtt mozognak-e (ha igen, visszavonással érvényteleníthető az elmozdítás), ha nem: kapsz majd egy piros NAVAID (=Red Navaid = RN) pöttyöt a feltöltés után a szervertől és úgyis javítanod kell legközelebbi rajzolásodkor. (javítás: rendes bekötés a csomópontba és a piros Navaid kézi törlése)

- kanyar ívét min. 3 szakaszból kell-illik megrajzolni

- azonos szinten lévő utak (tehát nem alul- és felüljárók) közös ponttal kell rendelkezzenek. Ez igaz a(z azonos) szintbeli közút-vasút találkozásra is. A szakaszok darabolását a szerver megoldja, kritikus esetben darabolni kell ellenőrizendő a 8 méteres szabályt.

- 8 m-nél rövidebb utat létrehozni tilos (garmin kimenet nem fordul át, alapvető hiba!!!). Ha ilyennel találkoznál inkább kösd be a (már) létező csomópontba vagy a track-et úgy kell bekötni hogy ez a szabály ne sérüljön.

- tájegységeken átnyúló utak rajzolásához az illeszkedő tájegységre is kell hogy legalább letöltési jogod legyen

- esetlegesen határon átívelő utaknál is keress tapasztalt segítséget a fórumon, mert az út folytatása és az illeszkedés már OMP (open map project)-rajzolóért kiált

- a tájegység hátterét(background polygon) módositani tilos (inkább kapcsold ki kezdetben a polygonok mutatását), országhatárt módosítani tilos

- TZ-t (Time Zone, kb. felméretlen útszakasz) nem paraméterezünk. A vonal típusa a fontos csak! Legalább 20 méter legyen, hogy jól láthatóan kiáltson trackelésért, de teljesen üres térképi részeken húzható többszáz méteresre is akár. Ha tudod hogy folytatódik az utca, mehet a time-zone a végére. Ezesetben amiből kiindul az nyilván nem zsákutca, ilyenkor a tz miatt nem is viselkedik úgy.

- polygonok (felületek) rajzolása. Track után vagy valamilyen utak által körülhatárolt terület megrajzolása és textúrával kitöltése. Tajegyseg= töltése fontos lenne. (nem jelenik meg a raszteres http://turistautak.hu/maps.php?id=magyarorszag&image=raster kimeneten) Olvasnivaló a használt polygontípusokról: [1]

- poligonok igazítása utakhoz

- Poligonok lyukasztása: (a példa településen belül, 3 utcára támaszkodó "játszótér" poligon elkészítését írja le) 1. x polyline-on csomópont létrehozása a játszótér egyik sarkának. 2. Y utcán csomópont létrehozása a játszótér másik sarkának. 3. a játszótér poligonjának megrajzolása a két új csomópont felhasználásával 4. a játszótér poligonjának paraméterezése (Tajegyseg=..., polygon helyes kódjának kiválasztása) 5. a játszótér poligon kijelölése (bal egér) - a kijelölő eszköz marad a poligonon 6. a játszótér poligon másolása (jobb egér/másolás) - a kijelölő eszköz marad a poligonon 7. a játszótér poligon duplikálása (jobb egér/beillesztés) 8. a település poligon kijelölése 9. a játszótér poligon hozzáadása a kijelöléshez (Shift+bal egérgomb) - kijelölő eszköz marad a játszótér poligonon 10. a játszótér poligon "kivonása" a település poligonból (jobb egérgomb/Objektumok egyesítése)

- házszámozás http://turistautak.hu/wiki/H%C3%A1zsz%C3%A1moz%C3%A1s

- trackszám emelés, tracknyalábra húzás

- MapSource-ban megjegyzést, poi-t stb.-t illeszteni a (feltöltendő) saját track-hez

- szerkesztés Mapedit-ben + a Mapsource-ben egyidejüleg megnyitott track figyelése, minden meg van-e rajzolva. Érdemes párhuzamosan egy MapSource-szal csak az adott berajzolandó tracket nézni, hogy minden eleme, minden információja lehetőleg hiány nélkül felkerüljön a térképre (összes berajzolt POI, a beleírt kommentek megfelelő kezelésével - akár úttípusként, vagy utca neve esetleg útminőség...).

- vízrajz rajzolás/kiigazitás 'POEHALI' orosz katonai térképek segítségével, stb.


8. A kész rajzolás mentése, majd tömörítése zip-be.


9. A kész rajzolt .zip feltöltése az egyéb (OTHER) tájegységben létrehozott adatlapra Nem kell bejelölni a zip kibontását, az ellenőr szintén zip-ben szeretné letölteni. http://www.turistautak.hu/tracks.php?action=add

Megjegyzésként a rajzolt újdonságokról egy tömör összefoglalóval pl. "szekérutak Tornaszilárd közelében... új POI-k, az [xxxxx] track feldolgozása stb." Egy végleges megjegyzés valami ilyesmi: [20152] feldolgozása. Bakonszegen poligon igazítás, Biharkeresztesen utak rajzolása. Itt a szögletes zárójelbe rakott track-ID egyben linkként is müködik majd, rámutat a feldolgozott track-re. Egyben a feldolgozott track-et (ha teljesen kész át kell állítani feldolgozottra.

Ha újabb rajzolásod van, akkor ne hozz létre új adatlapot az OTHER-ben, hanem használd a régi adatlapot ahonnan töröld a régi file-t és megjegyzést! Egy adatlap bőven elég, ha feltöltötték rajzolásod, törlöd a file-t az adatlapon, ha kész az új rajzolásod, módosítod a nevét, a megjegyzéseket és feltöltöd a tömörített TELJES mp-t. Akkor is elég egy adatlap, ha már több tájegységben rajzolsz. Az mp-ket mentsd beszélő névvel :) Ha törölted volna bármi okból az others adatlapodat, a szerverről ez attól még nem törlődik véglegesen, régebbi hozzászólásod alól el tudod érni...


10. A térképszerkesztés fórumon jelezni, hogy elkészültél a rajzolással és ezt az others adatlapot (elötte az adatlapodon kattins rá:...ahogy mások látják...! és úgy másold át a linket) lehetőség szerint belinkelve KÉRNI az ellenőrzést. Nem kell kétségbeesni ha napokig foglalnád a tájegységet (mindenki volt kezdő egyszer - ez bocsánatos "bűn" :), ha valaki rajzolni szeretne úgyis tesz róla hogy találjon olyan rajzolót akinek joga van bírálatra. Ha úgy találod hogy elveszett a kérésed a fórumon folyó vita hevében: esetleg be lehet linkelni még egyszer (győződj meg azért hogy működik-e a link az adatlapodhoz, ott fenn van-e a feltöltött file-od).


11. Várni míg valaki ellenőrzi (a fórumra érdemes ránézni mert lehet az is válasz hogy nem látják az anyagodat) és a kapott fórum-os vagy email-es válasznak megfelelően javítani, vagy örülni, hogy minden jó lett. És: tanulni-tanulni-tanulni. Sok sikert! (Ez után a nálad lévő mp fájlt már NE használd rajzolásra, újra le kell töltened ha megint élesben rajzolni akarnál! A szerver egyébként nem engedné a rajzolásod visszatöltését.) Elegendő sikeres próbálkozás (10-15?) és kitartás után a feltöltési jogkört is megkapod.

figyelmedbe ajánlom még: videók by urbalazs (az itt említett SABLONOK már nem létező fogalom, a paramétereket annál pontosabban kell megadni - e lap közepén a paraméterek és 3 link!). A videókból sokat lehet tanulni, letöltése és többszöri figyelmes tanulmányozása ajánlott)