„MapPainter” változatai közötti eltérés
22. sor: | 22. sor: | ||
Milyen hátrányai vannak?<br/> | Milyen hátrányai vannak?<br/> | ||
* Sok munka van még vele. | * Sok munka van még vele. | ||
− | * Bizonyos | + | * Bizonyos szituációkban valamivel lassabb, mint pl. a GpsMapedit. |
Mi fog most történni a rajzolás, illetve e program kapcsán?<br/> | Mi fog most történni a rajzolás, illetve e program kapcsán?<br/> |
A lap 2017. január 1., 16:20-kori változata
Mi ez?
- Térképrajzoló program félig (sem) kész változata, jelenleg megjelenítésre alkalmas, a térkép módosítására nem. A turistautak.hu/donwload.php alól mp formában letöltött térképet tudja beolvasni, és az mp-ben linkelt track file-okat is betölti (illetve egyelőre csak ezek túlnyomó többségét).
Mire (lesz) jó?
- A turistautak.hu-n használatos GpsMapEdit program leváltására lehet jó.
Miért kellene leváltani a GpsMapEditet?
- Mert elavult. Használati szempontból csak file-okat ír/olvas; fejlesztői szempontból pedig "drága": adott dolog megvalósításához nagyon sok munka kell.
Mit jelent, hogy a GpsMapEdit csak file-okat ír/olvas, a MapPainter tud másképp is működni?
- Jelenleg nem, de ha kedvező fogadtatásra kerül, akkor később lehet online rajzolói módja (ehhez persze a szerver oldalt is meg kell valósítani).
Milyen előnyei vannak?
- A legtöbb működési paramétere beállítható, pl. a térkép megjelenítése (kartografálás) teljes egészében egy külső adatfile-ban (xml) tárolódik, a programba nincs beégetve semmi.
- Az egyes térképi objektumok paramétereinek beállításhoz nem feltétlen szükséges szöveges értékeket megadni, pl. a turistajelzések grafikusan, ikonkészletből választhatóak, amelyek szintén nincsenek beégetve.
- Képes raszteres térképrészleteket (pl. műholdképet) megjeleníteni a térképi objektumok alatt.
- GDI+ megjelenítéssel szebb térképet rajzol.
- Hatékony fejlesztőeszközzel készült, és bárki láthatja a forráskódját, illetve hozzátehet, egyelőre lásd letölthető formában a forráskódot; később valamely SVN szolgáltatás alatt lesz elérhető és fejleszthető.
Milyen hátrányai vannak?
- Sok munka van még vele.
- Bizonyos szituációkban valamivel lassabb, mint pl. a GpsMapedit.
Mi fog most történni a rajzolás, illetve e program kapcsán?
- Ha kellő érdeklődés van a rajzolók részéről, akkor a turistautak.hu rajzolási rendszerének megújítása indulhat el. Ehhez az szükséges, hoyg a rajzolók próbálgassák, visszajelzések érkezzenek, minél többen beszálljanak a program fejlesztésébe, a dokumentáció készítésébe, ...
Tartalomjegyzék |
Felépítés
- A kijelölt objektumok darabszámáról, tulajdonságairól mutat rövid statisztikát.
- Ha egy objektum van kijelölve, akkor itt láthatóak az alkotóelemek (pl. polygonoknál a külső körvonal és a lyukak külön elemek); adott soron dupla klikkel olyan nézetbe kerül a térkép, az elem épp elférjen a képen.
- Ha egy fajtába tartozó objektumok vannak kijelölve, itt láthatóak az egyes tulajdonságok értékei.
- A térkép.
Felső eszközsorban levő nyomógombok funkciói
- Megnyitás gomb: mp file beolvasás. Csak egy mp file nyitható meg egyszerre.
- Track megnyitása gomb: nyomvonal file-ok megnyitása, egyszerre tetszőleges darabszámú megnyitható. A beolvasást plugin rendszerű olvasók végzik, amelyek dll formában vannak a program mellett. Jelenleg az mps és a gpx támogatott, gdb fejlesztés alatt.
- Bezárás gomb: minden betöltött adat eldobása.
- Kiválaszt eszköz: a térképi objektumok kiválasztására való eszköz, az alábbi módokon használható:
- Bal gomb klikk: az egérmutató alatt levő objektum kiválasztása (más kiválasztott obkjektumok kiválasztottsága törlődik),
- Shift + bal gomb klikk: az egérmutató alatt levő objektum kiválasztása vagy a kiválasztás törlése, ha korábban ki lett választva (más kiválasztott obkjektumok kiválasztottsága megmarad),
- Bal gombbal húzás (drag): a húzás nyomán egy téglalap rajzolódik ki, az egérgomb elengedése után a téglalapban levő vagy azzal metsző objektumok kerülnek kiválasztásra (más kiválasztott obkjektumok kiválasztottsága törlődik),
- Shift + Bal gombbal húzás (drag): a húzás nyomán egy téglalap rajzolódik ki, az egérgomb elengedése után a téglalapban levő vagy azzal metsző objektumok kerülnek kiválasztásra (más kiválasztott obkjektumok kiválasztottsága megmarad),
- Control + bal gomb klikk: egy dialógusablakban megjelenik az egérmutató alatt levő összes objektum listája, ahol egyesével, név/típus alapján lehet a kiválasztottságot állítani.
- Jobb gombbal húzás (drag): a térkép mozgatása.
- Nagyít/kicsinyít eszköz:
- Bal gomb klikk: 2x-es nagyítás,
- Jobb gomb klikk: 2x-es kicsinyítés,
- Bal gombbal húzás (drag): a húzás nyomán egy téglalap rajzolódik ki, az egérgomb elengedése után a téglalap területe fog megjelenni (nagyítás),
- Jobb gombbal húzás (drag): a térkép mozgatása.
- Nagyít gomb: 2x-es nagyítás.
- Kicsinyít gomb: 2x-es kicsinyítés.
- Teljes térkép gomb: a betöltött összes adatot mutatja úgy, hogy épp elférjen a képen.
- Keresés gomb: egy dialógusablakban számos paraméter alapján kereshetőek és jelölhetőek ki térképi objektumok.
- Pontokat mutat/rejt gomb: a térképi objektumok közül a pont fajtájúak megjelenítését kapcsolja ki/be. A nyomvonalak útpontjaira nincs hatással.
- Vonalakat mutat/rejt gomb: a térképi objektumok közül a vonal fajtájúak megjelenítését kapcsolja ki/be. A nyomvonalakra nincs hatással.
- Felületeket mutat/rejt gomb: a térképi objektumok közül a felület fajtájúak megjelenítését kapcsolja ki/be. A gomb melletti nyílra kattintva egy legördülő menü érhető el az alábbi elemekkel:
- <vízszintes irányú csúszka>: a felületek átlátszóságának mértékét szabályozza.
- Objektum feliratokat mutat/rejt gomb: a térképi objektumok feliratainak megjelenítését kapcsolja ki/be. A gomb melletti nyílra kattintva egy legördülő menü érhető el az alábbi elemekkel:
- <vízszintes irányú csúszka>: a betűméret szabályzása,
- Felirat nem ütközik elem: bekapcsolt állása esetén figyel arra, hogy a feliratok ne kerüljenek egymásra rajzolásra,
- Feliratok/tooltipek forrása: egy megjelenő dialógus ablakban megadható, hogy at egyes térképi objektumfajtákhoz milyen nevű tulajdonság jelenjen meg feliratként ill tooltipként.
- Nyomvonalakat mutat/rejt gomb: útpontok és nyomvonalak megjelenítését kapcsolja ki/be. A gomb melletti nyílra kattintva egy legördülő menü érhető el az alábbi elemekkel:
- <vízszintes irányú csúszka>: az útpontok és nyomvonalak megjelenítésénbek szintjét szabályozza. Balra húzva a csúszkát a nyomvonalak / útpontok csak erősebb nagyításnál jelennek meg, jobbra húzva kisebb nagyításnál is. A jobboldali legszélső állásba húzva a nyomvonalak / útpontok mindig mejelennek (nem ajánlott ide állítani).
- Nyomvonal felirat lászik elem: az Objektum feliratokat mutat/rejt gomb bekapcsolt állása mellett ezzel menü elemmel kikapcsolható csak a nyomvonalak / útpontok felirata.
- Nyomvonalak listája elem: egy dialógusablakban megjelenik az összes betöltött útpont és nyomvonal listája.
- Vonal dekorációk gomb: amennyiben vannak konfigurálva vonal dekorációk (pl. turistajelzések, útszomzás, irányt jelző nyilak), akkor ezen dekorációk a gombra való kattintás nyomán megjelenő legördülő elemek állításával kapcsolható ki/be.
- Objektumok szintezése gomb: a megjelenítés konfigurálásban megadható, hogy az egyes térképi objektum típusok milyen nagyítás mellett jelenjenek meg először. E gomb kikapcsolása mellett a szintezés nem jut érvényre, mindig minden objektum megjelenik, nagyítási szinttől függetlenül (nem ajánlott kikapcsolni). A gomb melletti nyílra kattintva egy legördülő menü érhető el az alábbi elemekkel:
- <vízszintes irányú csúszka>: a megjelenítés konfigurálásban megadott szintezéstől el lehet térni e csúszka állításával, balra húzása esetén az objektumok csak erősebb nagyításban jelennek meg, jobbra húzása esetén kisebb nagyításnál is.
- Vetület gomb: a térkép megjelenítésének vetülete adható meg. Alapértelmezett a "LatLon" megjelenítés, ami tényleges vetület nélkül, a WGS84 feletti hosszúság/szélesség értékeket ábrázolja derékszögű koordináta-rendszerben értelmezve. A gomb megnyomása átkapcsol ún. Spherical Mercator üzemmódba (pontosabban EPSG:3857). Ezzel a megjelenítés valamelyest lassabb lesz, viszont bekapcsolhatóvá válik a Raszter alátét gomb (amennyiben raszter alátét források konfigurálva vannak).
- Raszter alátét gomb: Akkor válik bekapcsolhatóvá, ha van konfigurálva raszter alátét és a Spherical Mercator vetületnél be van kapcsolva. E gomb megnyomása ki/bekapcsolja a kiválasztott raszter alátétet. A gomb melletti nyílra kattintva egy legördülő menüben érhetőek el a konfigurált raszter alátétek, itt választható ki, hogy melyik legyen látható.
- Tulajdonságok panelt mutat/rejt gomb: a képernyő jobb oldalán a kiválasztást mutató panel rejthető el / jeleníthető meg.
- A programról gomb: egy dialógus ablakban megmutatja a program adatait.
Alsó eszközsorban levő nyomógombok funkciói
- Trackek kiválaszthatóak gomb: bekapcsolt állapotban a Kiválaszt eszközzel a nyomvonalak / útpontok is kiválaszhatóak.
Egérgörgős műveletek
A térképablak aktív volta mellett az alábbi módon mozgatható/nagyítható a térkép:
- görgő fel: a térkép lefelé mozdul
- görgő le: a térkép felfelé mozdul
- Shift + görgő fel: a térkép jobbra mozdul
- Shift + görgő le: a térkép balra mozdul
- Control + görgő fel: a térképnézet kétszeresére nagyítódik
- Control + görgő le: a térképnézet felére kicsinyítődik
Billentyűparancsok
Billentyűparancsok a térképablak aktív volta mellett:
- Escape : összes kijelölés törlése
- Szürke * : a térképnézet változtatása, hogy kijelölt objektumok pont beleférjenek a látható nézetbe
- 0 (nulla) : az Objektumok szintezése gomb megnyomásával egyenértékű, a szintezést kapcsolja ki/be
- F1 : A programról gomb megnyomásával egyenértékű
- F2 : A Pontokat mutat/rejt gomb megnyomásával egyenértékű
- F3 : A Vonalakat mutat/rejt gomb megnyomásával egyenértékű
- F4 : A Felületeket mutat/rejt gomb megnyomásával egyenértékű
- F5 : Az Objektum feliratokat mutat/rejt gomb megnyomásával egyenértékű
- Ctrl + F : A Keresés gomb megnyomásával egyenértékű
- Enter : amennyiben a kiválasztott objektumok egy fajtájúak (csak pont, csak vonal, vagy csak felület), akkor egy új dialógusablakban szövegesen szerkeszthető ezek tulajdonságai
- Szóköz : amennyiben a kiválasztott objektumok egy fajtájúak (csak pont, csak vonal, vagy csak felület), akkor egy új dialógusablakban az összes ismert tulajdonság a neki megfelelő eszközzel/nézetben szerkeszhető
- W : A Trackek kiválaszthatóak gomb megnyomásával egyenértékű
Konfiguráció
exe.config
A MapPainter.exe.config-ban adható meg
- plugindir: a track-file olvasó pluginek könyvtára
- typeset: a típuskészletet (avagy typeset-et, kartografálást) leíró file helye és neve
- regulations: az objektumok lehetséges tulajdonságait, és rájuk vonatkozó szabályokat megadó file helye és neve
- rastersources: a raszter-alátétek forrásait és paramétereit leíró file helye és neve
typeset
Jelenleg a style.xml tartalmazza a megjelenítés leírását. Az xml lehetőségei: /TODO/
regulations
A regulations.xml tartalmazza az objektumok lehetséges tulajdonságait leíró információkat. Az xml lehetőségei: /TODO/
rastersources
A rastersources.xml tartalmaz jelenleg két mintát a raszter-alátétek beállításának lehetőségeire. A MapPainter jelenleg csak egyféle elrendezésű térképcsempe-forrás rendszert ismer, a Spherical Mercator-ként ismert, de valójában az Y (függőleges) tengelyt 'fordítva', fentről lefelé növekvő sorszámmal ellátott csempékkel ábrázoló rendszert (a legtöbb térképcsempe-rendszer ezt használja). Lásd leírás1, leírás2.
Az xml lehetőségei: /TODO/